Zabıta Müdürlüğü

 

Aslan ÖZTÜRK
Zabıta Müdürü

Telefon : (0212) 453 54 40 | Fax : (0212) 453 54 41
E-Posta: aslanozturk@gaziosmanpasa.bel.tr

23.04.1970 Tarihinde Rize merkez Tuğlalı köyünde doğup ilkokulu köyün okulunda tamamladı. O zamanlar başarılı olan öğrencilerin devlet imkânlarıyla okutulup her türlü ihtiyaçlarının karşılandığı Devlet Parasız Yatılılık sınavlarının ikisinden de başarılı olup, Samsun Ladik Akpınar Öğretmen Lisesini kazandı.

1988 yılında öğretmen okulundan mezun olup aynı yıl Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesinden öğretmen olarak mezun oldu. 1992 yılında ilk atamayla Erzincan iline öğretmen olarak atanıp 2 yıl çalıştıktan sonra aynı zamanda yaşadığı İstanbul Gaziosmanpaşa Arman Polat ilköğretim okulundan önce öğretmen sonra da okul müdürü olarak çok gayretli, samimi ve başarışı şekilde çalışmalar yaptı.

2010 yılında Kurumlar arası geçişle Gaziosmanpaşa Belediyesi Zabıta Müdürü olarak naklen geçiş yapmış olup, halen azim ve gayretli bir şekilde ekip arkadaşlarıyla bu görevine devam etmektedir.

Belediye Zabıtasının görevleri ana başlıklar halinde şunlardır:

-Tüketicinin korunması kanununa göre yapılan çalışmalar,
-Zabıta Amirliğine gelen vatandaş şikayetlerinin değerlendirilmesi
-Semt pazarı ve diğer gıda maddeleri alış verişi yapılan müesseselerin denetimi
-Çevre koruma kanununun yüklediği sorumluluklar .
-İlçe sağlık müdürlüğü ile birlikte gerçekleştirilen denetim çalışmaları
-Gayrisıhhi müesseselerin denetlenmesi
-Gayrisıhhi müesseseler dışındaki müesseselerin denetlenmesi
-Kaçak ilan ve reklamın önlenmesi
-Seyyar satıcılarla mücadele
-Ana arter ve yol meydan işgallerinin kaldırılması ve kontrolleri
-Dilencilerle mücadele •
-Ana arter ve yol meydanlarda trafik park düzenlemesi yapmak.
- Kaçak et denetimleri
-Yoksulların, yaşlıların ve asker eşlerinin memleketlerine sevklerinde yardımcı olunması

HİZMET REHBERİ

-    Halk ekmek büfesi açmak istiyorum ne gereklidir?

1-) Belediye Başkanlığımıza Dilekçe verilmesi
2-) Yerin konumunu gösterir fotoğraf ve kroki
3-) Ekiplerin incelemesi sonucunda Başkanlık makamının olur yazısı.

-    Pazar yeri devri için ne gibi evraklar gereklidir?

1-    Vesikalık resim (2 Adet)
2-    Kimlik Fotokopisi
3-    İkametgah İlmuhaberi 
4-    Vergi levhası
5-    Pazarcılar odasından mesleki faaliyet belgesi

 

 

 

1- İŞGAL ÖNLEME ÇALIŞMALARI
-   Zabıta teşkilatı olarak cadde ve tretuvarlarında işgali olmayan bir Gaziosmanpaşa için çalışıyoruz.
- Vatandaşın geliş ve geçişine engel teşkil eden olumsuzluklara mani olunması noktasında çalışmalarımız devam etmektedir.
  

2- TRAFİK ÇALIŞMALARI
-    İlçemiz genelinde sabah ve akşam olmak üzere trafiğin yoğun olduğu yer ve saatlerde trafiğin akışını sağlamak için çalışmalar yürütülmektedir.
-    İlçemizde görüntü kirliliğine sebebiyet veren plakasız ve sahipsiz olan hurda araçlar çekici aracımız marifetiyle kaldırılmaktadır.
 

3- CADDE DÜZENLEME ÇALIŞMALARI
-    İlçemizde kapalı cadde statüsünde bulunan 500 Evler ve Bağlarbaşı Caddelerinde vatandaşımızın tretuvarları özgürce kullanabilmeleri için her türlü işgalin ve olumsuzluğun önlenmesi noktasında çalışmalar yürütülmektedir.
 


4- İZİNSİZ OLARAK ASILAN AFİŞLERİ TOPLAMA ÇALIŞMALARI
-    İlçemiz geneli asılan izinsiz afişler ile ilgili gerekli çalışmalar yapılmakta olup 5326 sayılı kanuna göre yasal işlem yapılmaktadır.
 

5- OKUL ÖNLERİ ÇALIŞMASI
-    Okul önlerinde öğrencilerimizin sağlıksız gıdalar ile beslenmesinin önüne geçilmesi hususunda seyyar önleme çalışmalarımız ve minik kardeşlerimizin trafik açısından sıkıntı yaşamamaları noktasında çalışmalar yapılmaktadır. Okuldaki kantinler denetlenmektedir.
 

6- PAZAR ÇALIŞMALARI
-    İlçemizde kurulan Semt pazarlarının giriş ve çıkışlarına “tartı ölçüm” noktaları konularak eksik tartımın önüne geçilmesi noktasında denetimler yapılmaktadır.
-    Pazar esnafı, değişen pazar yönetmeliği konusunda hazırlanan broşürlerle bilgilendirilmektedir. 
-    Pazar yerlerini daha düzenli hale getirmek ve halkın pazarlardan daha huzurlu bir şekilde istifadesini sağlamak maksadıyla pazar yerleri çizimi yapılmaktadır.

7- SEYYAR ÇALIŞMALARI
-    İlçe genelinde kaçak cd satışı yapan seyyar satıcılara müdahil olunmakta, el konulan cd’ler imha edilmektedir
-    Tüm personelimiz ile mesai mefhumu gözetmeksizin gece ve gündüz yapılan seyyar ve işgal çalışmaları tüm hızıyla devam etmektedir.
-    İlçe genelinde seyyar faaliyet gösteren satıcıların malları yeddi emine alınmak suretiyle  yeddi emin zabtı tanzim edilmektedir. Zabıta deposunda muhafaza edilen seyyar malları kanuni süre bitiminde 5326 sayılı Kanuna istinaden cezai işlem uygulanarak iade edilmektedir. Seyyardan alınan gıda malzemeleri ise Sağlık görevlisi nezaretinde imha edilerek gerekli imha zabtı düzenlenmektedir.
 

8- ÇEVREYİ KİRLETENLER İLE MÜCADELE ÇALIŞMALARI
İlçemiz genelinde boş alanlara kaçak döküm, moloz atımı yapan şahıslara 5326 sayılı Kanuna göre yasal işlem yapılmaktadır. Ayrıca el ilanı, broşür atmak suretiyle çevreyi kirletenlere Kabahatler Kanununa istinaden yasal işlem yapılmaktadır
 

9- SOSYAL YARDIM ÇALIŞMALARI
-    İlçemizde maddi anlamda geçim darlığı yaşayan vatandaşlarımıza Belediyemiz denetimde simit ve mısır tezgahı tezgahı verilmek suretiyle gerekli destek sağlanmaktadır.
 


10- DİLENCİLİĞİN ÖNLENMESİ ÇALIŞMALARI
-    Vatandaşların manevi duygularını sömürerek kanunen yasak olan, dilencilik yaparak haksız kazanç elde eden şahıslarla ilgili 5326 sayılı kanuna istinaden yasal işlemler yapılmaktadır.


11   RUHSAT TESPİT ÇALIŞMALARI
-    Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğümüz ile müşterek oluşturulan ekiplerimiz ile ilçe genelinde ruhsatsız faaliyet gösteren işyerlerinin tespitleri yapılmaktadır.

Mobil Zabıta Projesi

Gaziosmanpaşa sınırları dahilinde faaliyet gösteren işyerlerinin denetimi ile belediye emir ve yasaklarına riayet etmeyen şahıslara cezai işlem uygulanması noktasında ekiplerimize Tablet bilgisayar sağlanarak tüm işlemlerin elektronik ortamda yapılması planlanmış olup bu amaçla  kağıt israfı ve zaman kaybından tasarruf edilmesi ve belirli düzen getirilmesi düşünülmektedir.