Zabıta Ekiplerimiz Etiket ve Gramaj Hilesi Yapan İşletmelere Göz Açtırmıyor

29.09.2018


Zabıta Ekiplerimiz Etiket ve Gramaj Hilesi Yapan İşletmelere Göz Açtırmıyor

 

Gaziosmanpaşa Belediyesi Zabıta Ekipleri, işletmelerin dövizdeki yükselişi bahane ederek sattıkları ürünlerde fiyat artışı ve etiket oyunları yapmalarına karşı denetimleri arttırdı. Yapılan denetimlerde marketlerde gramaj eksikleri ve etiket hilesi yaptığı tespit edilen işletmelere ceza kesildi.

Ticaret Bakanlığı, İstanbul İl Ticaret Müdürlüğü ve Gaziosmanpaşa Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, ilçedeki marketlerde gerçekleştirdikleri denetimlerde etiketleri ve fiyatları inceledi. Dövizdeki yükselişten hareketle haksız kazanç elde etmek isteyen fırsatçılara göz açtırmayan ekipler, 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun 54. Maddesinde bulunan Tüketicinin Bilgilendirilmesi ve Menfaatlerinin Korunması ilkesine aykırı davranışı tespit ettikleri marketlere karşı cezai işlem uyguladı. 

Yapılan denetimlerde ürünlerin birkaç ay öncesinde kaç liradan satıldığı ve bugün ne kadara satıldığına dikkat edilirken, ürünlere yapılan zammın yerinde olup olmadığı incelendi. Ekipler, müşterilere tüketici hakları ve etiket bilgisinin yer aldığı tüketici rehberini de dağıttı.

"BİR ÜRÜN YERLİ MALI İSE O ÜRÜNDE ‘YERLİ ÜRETİM LOGOSU’ OLMAK ZORUNDADIR"
Yasalara göre doğru etiketler hakkında bilgi veren ve yanlış etiketlerdeki eksiklikleri açıklayan Ticaret Bakanlığı yetkilisi Mahmut Gündoğdu, "Bir ürünün üretim yeri mutlaka fiyat etiketlerinde olacaktır. Malın ayırıcı özelliği olacak, birim satış fiyatı olacak, malın vergiler dâhil satış fiyatı olacak. Fiyat etiketi yönetmeliğinde değişiklik yapıldı. Bir ürün yerli malı ise o üründe “yerli üretim logosu” olmak zorundadır. Yeni giren bir değişikliğimiz de eğer bir malın fiyatında değişiklik olmuşsa malın fiyatının değiştiği tarih mutlaka etiketimizde yer alacak" diye konuştu.