Yazar Sevda Türküsev’den ‘Medyanın Toplum Üzerindeki Etkileri’ Semineri


Yazar Sevda Türküsev’den ‘Medyanın Toplum Üzerindeki Etkileri’ Semineri

 

Gaziosmanpaşa Belediyesi, kültürel etkinliklerine hız kesmeden devam ediyor. Şehir Tiyatroları Gaziosmanpaşa Sahnesi’nde, ‘’Medyanın Toplum Üzerindeki Etkileri’’ konulu bir seminer düzenlendi.

Gaziosmanpaşa Belediyesi'nin kültürel etkinlikleri hız kesmeden devam ediyor. Etkinlikler kapsamında yazar Sevda Türküsev, “Medyanın Toplum Üzerindeki Etkileri” konulu bir seminer verdi. Seminerde medyanın toplumu nasıl yönettiğini anlatan Türküsev, ‘’Bazı dizilerde veya programlarda yer alan kişiler ne yapıyorsa bizler de onlara özenerek aynılarını yapmaya çalışıyoruz. Ya da bazı dizileri o kadar gerçekçiymiş gibi görüyoruz ki heyecanlı bir şekilde yakınlarımıza anlatıyoruz. İşte medya bizi böyle etkiliyor, bizi yönlendiriyor’’ dedi.

İnternetin çocuklar üzerindeki zararlarına da değinen yazar, ‘’ Çocuklarımızı internetin o uçsuz bucaksız ortamından uzaklaştıralım. Evlatlarınız bazı şeyleri sizden öğrensin, internetten değil. Bizler şekillendirelim çocuklarımızı, internet değil’’ diye konuştu. Giyimden davranışa konuşmadan oturuşa kadar her şeyi televizyondan internetten öğrenen genç kızların artık yaşlarından büyük gösterdiğini de dile getiren Türküsev ‘’ Siz kendi dünyanızda ilerlerken çocuklarınızın internette, sosyal medyada ya da televizyonda ne gördüğünü neyi uyguladığını bilmiyorsunuz’’ dedi ve ekledi: ‘’Gençler kadar artık büyükler de internetin içine girip kaybolmuş durumdalar. Fakat eğitim ailede başlar. Siz ne kadar kendinizi eğitirseniz o kadar gelecek vaat eden çocuklar yetiştirirsiniz. Biz şuan maalesef tahsilli eğitimsizlerle uğraşıyoruz. Bir çocuğun, hayatı ve kendini tanımaya başladığı yaşlar ergenlik çağlarıdır. Bu çağlar en zayıf olduğu noktalardır, kolay kandırılabildiği çağlardır ve bizler bu televizyonlarla, dizilerle, programlarla kendimiz de dâhil bunların etkisi altına giriyoruz Unutmayın, çocuklarınız sizin yetiştirdiğiniz gibi oluyor’’ diye konuştu.

Medyanın kontrollü kullanması gerektiğine de değinen yazar, ‘’       Donanımlı lüks bir arabanız var, sadece sizin onu çok iyi kullanmanız lazım. Şayet siz onu doğru kullanmayı öğrenmezseniz istediği kadar sağlam ve güzel olsun bir süre sonra arıza vermeye başlar. İşte bizler de böyle arıza vermememiz için medyaya tabii olmamamız lazım, sadece onu etkin bir şekilde kullanmayı öğrenmemiz lazım’’ dedi.

Dinleyicilerden gelen soruları da cevaplayan Türküsev’in verdiği seminer yoğun ilgi gördü. Seminer sonunda yazar Sevda Türküsev’e Gaziosmanapaşa Belediye Başkan Yardımcısı Beşir Açıkça tarafından çiçek takdim edildi.