Veterinerlik Hizmetleri

Müdürlüğümüz Hayvan Sağlığı Şefliği Sokak Hayvanları Tedavi ve Geçici Bakımevi 2016 yılı Mayıs ayından bu yana ilçemiz Mevlana Mahallesi 881. Sokak No.5 kapı sayılı yerde hasta, yaralı, güçten düşmüş tüm sokak hayvanlarına muayene, tedavi, aşılama, kısırlaştırma, besleme hizmeti vermekte olup, ilgili kanun ve yönetmeliğe uygun olarak işlem yapılmaktadır.

“01.07.2004 tarih ve 25509 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu 6. Maddesinin 4. Bendi ile 12.05.2006 tarih ve 26166 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Hayvanların Korunmasına Dair Uygulama Yönetmeliğinin 7. Maddesinin “a”, “b”, “c” fıkraları, 20. Maddesinin “c” fıkrası ve 21. Maddesinin “d” fıkraları çerçevesinde Belediyelerin köpek toplama ekipleri tarafından, usulüne uygun olarak topladığı sokak köpekleri hayvan rehabilite merkezine alınır, burada kısırlaştırılır, aşılanır ve müdahale görmüş olduğunu gösterir küpe kulağına takılarak, operasyon yaraları kapandıktan en az yedi gün sonra, kayıt altına alınıp, öncelikle sahiplendirilmeye çalışılır, sahiplendirilemeyen köpekler ise kanun ve yönetmelik gereği alındığı ortama geri bırakılır.”

Şefliğimiz Sokak Hayvanları Tedavi ve Geçici Bakımevi, şikayetlerin değerlendirilmesi adına gündüz 2 ekip ve gece nöbetçi 1 ekip ile hafta içi ve hafta sonu 08:00- 17:00 saatleri arasında tüm sokak hayvanlarına hizmet vermekte ve acil hastalar için nöbetçi ekibimiz 17:00- 24:00 saatleri arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Cebeci Geçici Hayvan Bakımevi ile müşterek çalışma yapmaktadır.

Şefliğimiz Sokak Hayvanları Tedavi ve Geçici Bakımevi protokol gereği İstanbul Büyükşehir Belediyesi Cebeci Geçici Hayvan Bakımevi ve Kısırkaya Sahipsiz Hayvan Geçici Bakımevi ve Bahçeli Yaşam Alanı ile veteriner hekim ve işçi personel paylaşımı içerisinde müşterek çalışmalar yapmaktadır.

Hayvanları Koruma Kanunu hükümleri gereği, Şefliğimiz Sokak Hayvanları Tedavi ve Geçici Bakımevi’nde bulunan köpek kafesleri hayvanların rahat yaşamalarını sağlayacak ölçü ve özelliklere sahiptir. Kafeslerin içerisinde kuru alan oluşturmak amaçlı plastik paletler bulunmakta, palet üzerinde bulunan battaniye vb. eşya ve kafes önü rüzgar kesici gibi önlemler bulunmaktadır. Yem ve su ihtiyaçları kafes içerisinde bulunan kaplar vasıtasıyla sağlanmaktadır. Kafeslerin önlerinde gezinti amaçlı yeşil alan oluşturulmuştur. 

Şefliğimiz Sokak Hayvanları Tedavi ve Geçici Bakımevi’nde görevli veteriner hekim ve veteriner sağlık teknikerlerince 01.01.2016-30.11.2016 tarihleri arasında; 3995 şikayet değerlendirilmiş olup, 1533 tedavi ve klinik, 466 kısırlaştırma, 433 aşılama ve 31 sahiplendirme yapılmıştır. Ayrıca, sahipli/ sahipsiz tüm hayvanların kuduz aşıları bakımevimizde ücretsiz olarak yapılmaktadır.

İlçemizde “Yerel Hayvan Koruma Görevlisi” kimlik kartına sahip 86 vatandaşımız ve gönüllü vatandaşlarımız ile sokak hayvanlarının kısırlaştırılması, tedavisi, bakım ve beslenmesi konusunda müşterek çalışmalarımız devam etmektedir. Gönüllülerimize uygun alanlarda besleme yapılması için mama dağıtımı gerçekleştirilmektedir.

Merkezimize 0212 453 53 23- 453 53 25- 453 53 29, ​ 453 53 14 (İlaçlama) numaralı hatlardan ve 444 0 467 numaralı çağrı merkezi hattından ulaşılabilmektedir.

Gaziosmanpaşa Belediyesi’nin Çağrı Merkezi, Zabıta Müdürlüğü, Özel Kalem Müdürlüğü ve güvenlik birimlerine gelen tarafımıza ait şikayetler nöbetçi ekibimize çalışma saatleri içerisinde bildirilmekte ve gerekli müdahaleler yapılmaktadır.

İlçemizde bulunan park ve yeşil alanlarda kedi evi ve köpek kafesleri için uygun alanlar tespit edilmiş olup, yakın zamanda hizmetinize açılacaktır.

İlçemizde yer alan park ve yeşil alanlarda besleme odakları kurulmuş ve uygun yerlerde yeni besleme noktaları oluşturulmak üzere çalışmalarımız sürmektedir.

Vatandaşlarımızın bilinçlendirilmeleri için sokak hayvanlarına yönelik duyarlılık sağlaması düşünülen pankartlar hazırlanarak ilçemizde bulunan parklara asılmıştır. (Pankart içeriği: “Kısırlaştırıyoruz, Aşılıyoruz, Mikroçip Uyguluyoruz. Kaldırımlarda ve sokaklarda yaşayan hayvanlar 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nun güvencesi altındadır. Hayvanların yaşam hakkına zarar vermek cezaya tabidir.”, “Merhametli olmayanın imanı olmaz. Peygamber Efendimiz (Aleyhissalatü vesselam) BİR ESHABA MERHAMET ETMEK KAFİ DEĞİLDİR, BÜTÜN MAHLUKATA MERHAMETLİ OLMAK GEREKİR. Hadis-i Şerif-Tebarani). Söz konusu bu pankartlar mail ve mesaj aracılığıyla teşekkür ve takdir almıştır.

TEDAVİ VE KLİNİK

        İlçemiz sınırları içerisinde yaşamını sürdüren sokak hayvanlarının tedavi uygulamaları Müdürlüğümüz Hayvan Sağlığı Şefliği tarafından yapılmaktadır.

AŞILAMA

      İlçemiz sınırları içerisinde yaşamını sürdüren sokak hayvanlarının ve yine ilçemizde ikamet eden vatandaşlarımıza ait olan kedi ve köpeklerin yapılması gerekli kuduz aşısının uygulanması işi Müdürlüğümüz Hayvan Sağlığı Şefliği tarafından yapılmaktadır.

KISIRLAŞTIRMA

      İlçemiz sınırları içerisinde yaşamını sürdüren sokak hayvanlarına protokol gereği İBB Cebeci Geçici Bakımevinde kısırlaştırma uygulaması yapılmaktadır.

SAHİPLENDİRME

      İlçemiz sınırları içerisinde yaşamını sürdüren sokak hayvanları rehabilitasyon, kısırlaştırma ve aşılama işlemleri yapıldıktan sonra sahiplendirilmektedir.

YAKALAMA

      İlçemiz sınırları içerisinde yaşamını sürdüren sokak hayvanlarının ilgili yasa gereği rehabilitasyon, kısırlaştırma ve aşılama işlemlerinin yapılması için oluşturulan ekip tarafından yakalanması,  Müdürlüğümüz Hayvan Sağlığı Şefliği tarafından yapılmaktadır.

ALINDIĞI ADRESE BIRAKMA

      İlçemiz sınırları içerisinde yaşamını sürdüren sokak hayvanlarının ilgili yasa gereği rehabilitasyon, kısırlaştırma ve aşılama işlemlerinin yapılması sonrasında ekip tarafından alındığı adrese bırakılması,  Müdürlüğümüz Hayvan Sağlığı Şefliği tarafından yapılmaktadır.

ISIRILAN, AŞIYA SEVK EDİLEN VATANDAŞLAR

      İlçemiz sınırları içerisinde şüpheli hayvan tarafından ısırıldığı beyanı ile başvuran vatandaşların ilgili sağlık kuruluşuna yönlendirilmesi,  Müdürlüğümüz Hayvan Sağlığı Şefliği tarafından yapılmaktadır.

KUDUZ ŞÜPHELİ HAYVANLARIN LABORATUVAR MUAYENESİ

      Isırma olayına karışması sonrası müşahedeye alınan memeli hayvanlar müşahede süresi içerisinde ölmeleri sonrası kuduz yönüyle tetkik yapılması amacıyla; Pendik Veteriner Araştırma Enstitüsüne gönderilmektedir.

      İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Kısırkaya Sahipsiz Hayvan Geçici Bakımevi ve Bahçeli Yaşam Alanı ile Belediyemiz protokol imzalayarak hizmet vermeye başlamıştır.

      Hayvanları Koruma Kanunu hükümleri gereği, Şefliğimiz Sokak Hayvanları Tedavi ve Geçici Bakımevi’nde bulunan köpek kafesleri hayvanların rahat yaşamalarını sağlayacak ölçü ve özelliklere sahiptir. Kafeslerin içerisinde kuru alan oluşturmak amaçlı plastik paletler, palet üzerinde bulunan battaniye vb. eşya ve kafes önü rüzgar kesici gibi önlemler bulunmaktadır.

Tüm kafeslerin içerisinde elektrikli ısıtıcılar yer almaktadır. Yem ve su ihtiyaçları kafes içerisinde bulunan kaplar vasıtasıyla sağlanmaktadır.

 

Kafeslerin önlerinde gezinti amaçlı yeşil alan oluşturulmuştur.

Kedi Evi

Sokak Hayvanlarını Besleme Çalışmaları- Kış Şartlarında Mama Dağıtımı

 

 

Sokak Hayvanlarının Beslenmesi / Mama Dağıtımları

 

Sokak Hayvanları İçin Suluk Kurulumu, Sulukların Bakımı ve Temizliği Müdürlüğümüz Hayvan Sağlığı Şefliği Tarafından Yapılmaktadır.

 

Sokak Hayvanlarının Yaşamlarını Desteklemek Amacıyla İlçemizde Bulunan Parklara Kedi Evleri, Köpek Kulübeleri ve Besleme Noktaları Kurulmaktadır.

Okul Ziyaretleri

 

İLAÇLAMA

İlçemizde kamu hizmet binası, kamusal alan, kurban satış yeri, ev, işyeri, park, yeşil alan, pazar yeri vb. alanlarda İlaçlama ve Dezenfeksiyon uygulaması yapılmaktadır.

 

SU DEPOLARININ DEZENFEKSİYONU

İlçemizde bulunan okul, camii ve resmi kurumlara ait su depoları Müdürlüğümüz tarafından dezenfekte edilmektedir.

KURBAN HİZMETLERİ

Kurban Hizmetleri kapsamında kurbanlık hayvanların ilçemize girişinden kesimine kadar tüm kontrolleri yapılmaktadır.

Kurban Hizmetleri Kapsamında “kurban kesim elemanı” yetiştirilmektedir.  

      Kuduz virüsü taşıyan hasta hayvanın ısırması sonucu, enfekte tükürüğün bütünlüğü bozulmuş deri ya da mukozalara teması yoluyla bulaşan ve akut beyin iltihabı sonucu ölümle biten bir virüs hastalığıdır.

      Virüse duyarlı olanlar sıcak kanlı hayvanlar ve memelilerdir. Yarasalar doğal kuduz virüsü taşıyıcıdırlar. Ülkemizde daha çok vahşi hayvanlar, aşılanmamış kedi ve köpekler tehlike oluşturmaktadır. Hastalık riski ısırma ile %40, tırmalama ile %1’dir.

Halk sağlığı açısından önemi

     Kuduz virüsü merkezi sinir sistemini etkileyerek solunum durması sonucu ölümle sonuçlanır. Kuduz hastalığının hayvanlardan bulaşan bir hastalık olması nedeniyle korunmanın temel mantığı, kuduzun öncelikle evcil olanlar olmak üzere hayvanlarda kontrolü, virüsün insanlara geçme olasılığını azaltmaktır. Evcil, sıcak kanlı ve memeli hayvanlarımızı kuduz virüsüne karşı aşılatmalıyız.

Hangi hayvanlar kuduzu taşır?

     Herhangi bir memeli hayvan kuduzu bulaştırabilmekle birlikte kuduzun en yaygın rezervuarı rakun, kokarca, yarasa, tilki ve çakallardır. Ayrıca evcil memeliler ve sıcak kanlı hayvanlar kuduzu bulaştırabilir.

Sincap, fare, sıçan ve diğer kemirgenlere bağlı kuduz riski nedir?

      Küçük rodentler (sincap, sıçan, fare, hamster ve kobay gibi) ve tavşan gibi hayvanlarda dünyada bazı ülkelerde kuduz tespit edilmiştir. İnsanlar arasında kuduza neden olduğu bilinmemekle birlikte bu hayvanlar tarafından ısırılma genellikle hayvan hasta ya da herhangi bir davranış bozukluğu yoksa ve kuduz bölgede yaygın değilse bir kuduz riski olarak görülmez.

Korunma ve kontrol

      Kuduzun kuluçka dönemi çok değişken olduğundan temastan sonra geçen süreye bakılmaksızın aşılama başlanır. Hayvanın 10 günlük gözlemi sonunda kuduz olmadığı anlaşılırsa aşılamaya son verilir. Hayvan kaçmışsa kuduz olarak değerlendirmekte fayda vardır.

      Kuduz hayvanın salyasında, semptomların ortaya çıkmasından 10 gün öncesine kadar virüsün bulunabileceğini kabul etmektedir. Bu nedenle kaide olarak insanı ısıran bir hayvan 10 gün süreyle gözlem altında tutulur. Hayvan kuduz ise bu sürede ölmektedir.

      Kuruluğa, güneş ışınlarına ve ısıya karşı duyarlıdır. Ultraviole, X-ray ve deterjanlar ile kolayca etkisiz kalabilir. Dezenfektanlar ile infektivitesi kaybolur. Isırık yarasının beyine yakınlığı, virüsün beyine ulaşması açısından önemlidir. Yara, beyine yakın ise en kısa sürede hekime başvurulmalıdır.  Diğer bölge ısırıklarında bu süre 0- 36, en fazla 72 saat içinde olmalıdır. Bölgenin derhal sabunlu su ile yıkanması gereklidir.

      Çıplak deride, derinin sıyrılmasıyla olan kanamalı ısırıklarda yara sabunlu su ile temizlenir, dezenfektan, tentürdiyot sürülür, serum ve aşı programı uygulanır.

      Isırılan insanda aşı programı 0,3,7,14,28. günlerde 5 doz, hayvanlarda her yıl tekrar edilen 1 doz aşı koruyucudur.

Evcil hayvanımı niçin kuduz aşısı yaptırmak zorundayım?

      Kuduz olaylarının büyük çoğunluğu vahşi hayatla meydana geldiği halde evcil hayvanlara maruz kalmalarının bir sonucu olarak bir çok insan kuduz aşısı yaptırmaktadır. Bu durum evcil hayvanlardaki kuduzun önlenmesinin büyük bir maliyetinin olduğunu göstermektedir. Yabani hayvanlarda evcil hayvanlardan daha fazla kuduz görülürken evcil hayvanlarla insanların teması daha fazladır. Kendi evimizdeki hayvanlarımıza ya da diğer hayvanlara kuduz bir yabani hayvanın ısırması ile bulaşabilmektedir. Kuduz evcil hayvanlara dağıldığında insanlar için de risk artmaktadır. Bu nedenle evdeki hayvanları bir Veteriner Hekime düzenli olarak aşılatmalıyız.

İletişim Bilgileri:

İlaçlama Hizmetleri: 0212 453 53 14

Hayvan Sağlığı Hizmetleri: 0212 453 53 29

Adres: Sokak Hayvanları Tedavi ve Geçici Bakımevi

Mevlana Mahallesi 881 Sokak No.5 Gaziosmanpaşa