Tarihçi-Yazar Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu`ndan Modernleşme ve Osmanlı Muhalefeti Semineri

03.10.2017


Tarihçi-Yazar Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu`ndan Modernleşme ve Osmanlı Muhalefeti Semineri

 

Gaziosmanpaşa Belediyesi, kültürel etkinliklerine hız kesmeden devam ediyor. Şehir Tiyatroları Gaziosmanpaşa Sahnesi’nde, ‘’Modernleşme ve Osmanlı Muhalefeti'' konulu bir seminer düzenlendi. Seminer, Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi Tarihçi Yazar Prof. Dr. Ebubekir Sofuğlu'nun anlatımıyla gerçekleştirildi.

 Gaziosmanpaşa Belediyesi, kültürel etkinlikler kapsamında ''Modernleşme ve Osmanlı Muhalefeti'' konulu bir seminer düzenledi. Ünlü Tarihçi-Yazar Prof. Dr.  Ebubekir Sofuoğlu'nun anlatımıyla gerçekleşen seminerde Osmanlı muhalefetinin modernleşme adı altında Osmanlı İmparatorluğu'na verdiği zararlar dile getirildi. 

Modernleşmenin Osmanlı Devleti'ni ve Türkiye Cumhuriyeti'ni geleneksel kültürden kopardığını ve değerlerimizden uzaklaştırdığını belirten Sofuoğlu, ''Osmanlı'nın son dönemlerinde, batılılaşma ile devletin yükselişe geçeceğini savunan Osmanlı Muhalefeti aslında devlete teknolojiyi, gelişimi, yükselmeyi değil, Batı'nın yaşantısını transfer etti. Batı'nın giyimini, yaşantısını bize empoze ederek hayatımızı değiştirdiler. Batının kültürünü bize aşılayarak kendi değerlerimizden uzaklaştırdılar'' dedi.

Üretmenin önemine dikkat çeken Sofuoğlu, ''Batı'nın değerlerinden kurtulup kendi değerlerimizi benimsemediğimiz müddetçe, Batı'dan traktör almayı değil de traktörü üretmeyi beceremediğimiz sürece gelişemeyiz'' dedi.

Seminer sonunda Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu'na  Gaziosmanpaşa Belediye Başkan Yardımcısı Zekeriya Eroğlu tarafından plaket takdim edildi.