Şehit Gökhan Topçu Meydanı


Şehit Gökhan Topçu Meydanı

 

İstanbul ili Vezneciler’ de 07.06.2016 tarihinde bombalı saldırı sonucu Şehit olan, ilçemiz sakinlerinden polis memuru Gökhan Topçu anısına yapılmıştır.

Meydanımız 400 m2 alandan oluşmaktadır. Tarih ve sayı ile şehit Gökhan topçu meydanı adı verilmiştir. Başkanlığımız tarafından uygun bir alan seçilerek proje çalışması başlatılmış ve bir ay içerisinde tamamlanmıştır.

Projede meydana bir adet anıt konumlandırılmıştır. Anıtımız;

      Cumhurbaşkanımız Sayın RECEP TAYİP ERDOĞAN’IN,

‘’Bayrağımızın rengi şehidimizin kanıdır, hilal bağımsızlığımızın ifadesidir, yıldız şehidimizin ta kendisidir ve bu bayrak bambaşka bir bayraktır.’’ İfadesinden esinlenilerek yapılmış özel bir tasarımdır.

Üzerinde ay ve yıldızlar bulunan su duvarı niteliğindedir.

Işıklandırmalar kullanılarak bayrağımızı temsil eden ay ve yıldızların vurgulanması amaçlanmıştır.

Gece aydınlatmasında zaman zaman kırmızı renk ışık kullanılarak bayrak görüntüsü oluşturulmuştur.

Meydanda ince uzun, yandığında hoş görüntü veren dekoratif aydınlatma direkleri kullanılmış ve bu direklerin göğe yükselişi simgelediği düşünülmüştür.

Meydan içerisine 6 adet büyük güzel koku yayan beyaz çiçekli 25-30 cm çapında Manolya ağacı dikilmiş, meydan etrafında bulunan kaldırımlara ise 9 adet 30-35cm çapında büyük heybetli Çınar ağaçları dikilerek görsel çeşitlilik sağlanmıştır.

Son olarak zemin için işlenmiş gri dekoratif mermer ve aralarına dekoratif renkli cam malzeme kullanılarak anıtla bütünlük oluşturacak farklı bir döşeme tasarlanmıştır.