Park ve Bahçeler Müdürlüğü

 

Ekrem ŞAHİN
Park ve Bahçeler Müdürü

Telefon : (212) 453 52 50 | Fax : (212) 453 52 62
E-Posta: parkbahceler@gaziosmanpasa.bel.tr

1968 yılında Trabzon ili Sürmene ilçesinde doğdu.İlk,orta ve lise eğitimini aynı ilçede tamamlayıp üniversite eğitimini Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi Ziraat Mühendisliği bölümünü bitirmiştir. 1994-1997 yılları arasında Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğünde, Çay Alanlarının Islahı Projesinde çalıştı.1997 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğünde Mühendis olarak göreve başladı.Aynı müdürlükte değişik birimlerde Bölge Şefi olarak görev yaptı. 06.10.2015 tarihinde Park ve Bahçeler Müdürü olarak görevine başlamıştır. Ekrem Şahin,evli ve iki çocuk babasıdır.

İlçe sınırları içerisinde ağaç dikimine uygun olan cadde ve sokakların ağaçlandırılmasını sağlamak. İmar planında park alanı olarak ayrılmış alanlara yeni park yapmak.
İlçe dahilindeki mevcut park alanlarının bakım ve onarımlarını yapmak.
Mevcut yeşil alanlara dikilmiş olan ağaç, çalı, gül, çiçek ve çim alanlarını hastalık ve zararlılara karşı korumak.
İlçe dahilindeki aktif yeşil alanları arttırmak.
Çocukların oynamaları için oyun grupları kurmak.
Vatandaşların spor yapmalarını sağlamak için fıtness aletlerini uygun alanlara yerleştirmek.
Budama döneminde ağaçların, çalıların ve güllerin budamasını yapmak.
Mevcut park alanlarının temiz kalması için gerekli çalışmaları yapmak.
İlçe dahilindeki park alanlarının aydınlatılmasını sağlamak.

Parklar Yenileniyor Gaziosmanpaşa Güzelleşiyor

Parklar Yenileniyor Gaziosmanpaşa Güzelleşiyor. Gaziosmanpaşa Belediyesi’nin ilçe genelindeki parklarda başlattığı yenileme çalışmaları kapsamında bu kez ilçenin en işlek bölgelerinden biri olan İstanbul Caddesi ve Fevzi Çakmak Mahallesi’ndeki Parkları yeni baştan elden geçirildi. Toplamda 7 bin metrekarelik yeşil alanın başlangıcında yer alan park, Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekiplerince hummalı bir çalışmadan geçirildi. Bakım ve onarım çalışmaları sonucu güzel bir görünüm kazanan parktlarda ki yer döşemeleri tümüyle değişitirildi, giriş ve çıkış yolları kullanıma daha uygun hale getirildi. Eskiyen aydınlatma sistemleri de tamamen değiştirilerek parkların daha görünür olması sağlandı.

BAŞTAN SONA YENİLENDİ

Yetersiz gelen çocuk oyun grubu daha büyük ve modern bir oyun grubu ile değiştirilirken, tüm parklara kauçuk zemin döşendi. Çöp kovaları ve oturma grupları da yenilenen Parklarda vatandaşların dinlenirken ağaçların gölgesinden yararlanabilmesi için uygun olan ağaçların çevresi oturma gruplarıyla donatıldı. Parkın merkezinde yer alan oturma gruplarına ile piknik masaları eklenerek doğallık sağlandı. Rengarenk mevsim çiçekleriyle güzelleştirilen parklarda sevimli dostlar da unutulmayarak belirli noktalara su kapları yerleştirildi.

KORUMAK HEPİMİZİN GÖREVİ

Göreve geldikleri günden itibaren Gaziosmanpaşa’daki mevcut her yeşil alanı halkın kullanımına yakışır hale getirmek için çalıştıklarını belirten Başkanı Hasan Tahsin Usta, parklarda süren çalışmaların devam edeceğini söyledi. Gaziosmanpaşa’da yeni park yapacak boş alanların yokluğundan yakınan Usta, mevcut alanları elden geçirerek vatandaşa en iyi şekilde hizmet verir hale getirdiklerini söyledi. Bakım ve onarım çalışmalarına halkın da koruyarak destek vermesini isteyen Usta, “Belediye olarak bizler en iyi hizmeti sunmakla görevliyiz ancak vatandaşlarımız da park ve yeşil alan gibi kamuya açık bölgeleri koruyarak ve temiz turarak bizlere destek olabilirler” dedi.

Şehit Eren Bülbül Parkı

Çocukların oyun oynaması için büyük oyun grubu, vatandaşların spor yapması için spor aletleri ile beraber yürüyüş parkuru yapılmıştır. Dinlenme alanına pergola yerleştirilmiştir. Sulama ve aydınlatma tesisatı çekilmiştir. Park güvenlik için ferforje ile çevrilmiştir. Başkanımız parkın açılışında vatandaşlara yerinde anket yaptırarak en çok talep edilen isim parka verilmiştir. Bu isim 08.02.2018 tarih 14 sayılı meclis kararı ile belediye meclisi tarafından onaylanmıştır.

825 Sokak Parkı

Parkımızda yeşil alanlarda bulunan mevcut ağaçlar korunmuş ve çevrelerinde oluşan doğal eğime yapılan duvara ahşap yerleştirilerek ağaç altı oturma yapılmıştır. Çocuk oyun alanına bir adet oyun grubu ve salıncak koyulmuştur. Sulama ve aydınlatma sistemi geçirilmiş, ağaç dikimi yapılmıştır.

Fahrettin Paşa Parkı

Parkta çocuk oyun alanı ve fitness alanı oluşturulmuştur. Yürüyüş aksı boyunca vatandaşımızın oturup dinlenebileceği, zaman geçirebileceği banklar yerleştirilmiştir. Park alanı içerisine herdem yeşil ve yaprak döken türde ağaçlar ile çalıların dikimi yapılmıştır. Başkanımız parkın açılışında vatandaşlara yerinde anket yaptırarak en çok talep edilen isim parka verilmiştir. Bu isim 08.02.2018 tarih 14 sayılı meclis kararı ile belediye meclisi tarafından onaylanmıştır.

Kudüs Parkı

Parkta; temalı oyun grubunun bulunduğu çocuk oyun alanı ve kültür-fizik alanı oluşturulmuştur. Dinlenme alanı olarak ayrılan alana pergolalar ve banklar yerleştirilmiştir. Sulama ve aydınlatma tesisatı yapılmıştır. Parkın etrafı güvenlik için ferforje ile çevrilmiştir. Parkımıza yetişkin ağaçlar dikilmiştir. Başkanımız parkın açılışında vatandaşlara yerinde anket yaptırarak en çok talep edilen isim parka verilmiştir. Bu isim 08.02.2018 tarih 14 sayılı meclis kararı ile belediye meclisi tarafından onaylanmıştır.

Yıldız Camii Çevre Düzenlemesi

Cami avlusunda yeşil alan ve sert zemin düzenlemesi yapılmış, çocuk oyun alanı oluşturulmuş ve oyun grubu yerleşimi yapılmıştır. Sert zeminde baskı beton uygulaması, yeşil alanda ağaç dikimi ve çim serimi yapılmıştır. Sulama ve aydınlatma tesisatı kurulmuştur.

1130/1 Sokak Parkı

Parkımıza yetişkin ağaçlar dikilerek parkta gölgelik alanlar oluşturulmuştur.

Çocuklar her parkta olduğu gibi unutulmamış, oyun alanına 2 kuleli oyun grubu, salıncak ve tahterevalli montajı yapılmış, zemine renkli epidyem uygulanmıştır.

Park etrafı dekoratif demir ferforjeler ile çevrilmiştir.

Park alt yapı sistemleri yenilenmiş, aydınlatma direkleri ve otomatik sulama sistemleri kurulmuştur.

Bank montajı yapılarak oturma alanları oluşturulmuştur.

İnkilap Caddesi Parkı

İnkılap Caddesi parkımızda çocuk oyun alanı oluşturulmuş, zemine yumuşak kauçuk kaplanması yapılmıştır. Çocuk oyun alanının etrafında oluşan şevi azaltmak amacıyla yapılan duvar ahşap ile oturma birimi haline getirilmiştir. Ana aksın tasarımına uygun pergola yerleştirilmesi ile vatandaşların dinlenmesi için oturma birimi koyulmuştur. Sulama ve aydınlatma tesisatı geçirilmiştir.

Temaşa Sokak Parkı

Yeni parklarımızdan olan Temaşa sokak parkında çocuk oyun alanı oluşturulmuş ferforje çitlerle güvenlik sağlanmıştır.

1 Sokak Parkı

Parktaki oyun alanı yeniden düzenlenmiştir.

48/1 Sokak Parkı

Parktaki oyun alanının zemini çocuklar için daha uygun zemin kaplaması ile değiştirilmiştir. 

805 Sokak Parkı

Parktaki yeşil alanlar ve çocuk oyun alanı yenilenmiştir.

1086 Sokak Parkı

Park revize edilip yeni oyun grubu ve pergolalar konulmuştur.

Süzer Sokak Parkı

Parkta oyun alanı ve saha yenilenmiştir.

Şehit Mustafa Gümüş Parkı

Parktaki eksiklikler giderilmiş. Çocuk oyun alanının yeri değiştirilerek daha büyük oyun grubu konulmuştur.

Şehit Tosun İpek Parkı

Park tamamen revize edilmiş olup yeşil alanlar yenilenmiş, Çocuk oyun alanı ve kültür fizik alanı oluşturulmuştur. Park çevresİne ferforje çit imalatı yapılmıştır.

Ordu  Caddesi

Yeni yapılan düzenleme ile caddenin görüntüsü her dem yeşil ağaç ve çalılarla yeşile bürünmüştür. Küçük kırmızı meyveleri ve yaprakları ile canlı bir görüntü oluşturan çobanpüskülü, parlak açık yeşil yaprakları ve beyaz çiçekleri ile kartopu çalısı, beyaz ve pembe renkli çiçekleriyle zakkum ağacı, piramidal formu ve güzel kokusu ile defne ağacı dikilmiştir.

Hekimsuyu Caddesi

Hekimsuyu caddesinin diğer bir kısmında da dişbudak ağaçları ve mevsimlik çiçek dikimi yapılmıştır.

Galeri Caddesi

Caddemizde çeşitli renklerde çiçekleri olan, her dem yeşil, zarif yapraklı zakkum ağacı kullanılmıştır. Yaprak dökmeme özelliği ile dört mevsim görsel bir etki oluşturmaktadır.

500 Evler Caddesi

Caddemizde yeni yapılan düzenleme ile birlikte bir tarafına beyaz ve sarımsı çiçekleri ile çok hoş koku veren ıhlamur ağacı, diğer yanına ise pembe açan çiçekleriyle göze hoş bir görüntü veren elma ağaçları dikilmiş ve çalışmalar hızla devam etmektedir.

Sokullu Mehmet Paşa Caddesi

Caddemizde her dem yeşil zakkum manolya ve çobanpüskülü ağacının dikimi yapılmış ve halkımızın hizmetine sunulmuştur.

Bağlarbaşı Caddesi

Caddemize çok uzun yıllar yaşayabilen palmiye ağaçlarının dikimi yapılmıştır.

Abdi İpekçi Caddesi Orta Refüj Peyzaj Düzenleme Çalışması

Abdi İpekçi Caddesi orta refüjde tijli çitlembik ağaçları kullanılırken, çalı parterlerinde bordo renkli yaprakları ile Lora petalum türü tercih edilmiştir. Tür budanarak gösterişli form verilmiştir.

İmamhatip Bulvarı Orta Refüj Peyzaj Düzenleme Çalışması

İmam Hatip bulvarına İstanbul’umuzun tarihini simgeleyen ve en güzide ağaçlarından biri olan Çınar ağaçları dikilmiştir.

İbrahim Hayırlıoğlu Caddesi Orta Refüj Peyzaj Düzenleme Çalışması

İbrahim Hayırlıoğlu Caddesi’ne çiçeği açtığında mis gibi kokan, herdem yeşil özelliği ile yaz kış gösterişini koruyan manolya ağacı dikilmiştir.

İstanbul Caddesi Orta Refüj Peyzaj Düzenlemesi Çalışması

İstanbul Caddesi’ne sonbaharda yapraklarındaki muhteşem renk uyumu ile görsel şölen sağlayan 10 yaş ve üzeri sığla ağaçları dikilmiştir.

Gaziosmanpaşa Caddesi Orta Refüj Peyzaj Düzenleme Çalışması

Gaziosmanpaşa Caddesi’ne sonbaharda yapraklarındaki muhteşem renk uyumu ile görsel şölen sağlayan yetişkin formlu sığla ağaçları dikilmiştir. Çim serimi yapılarak peyzaj düzenlemesi tamamlanmıştır.

Gaziosmanpaşa Caddesi Dere Kenarı Peyzaj Düzenleme Çalışması

Gaziosmanpaşa caddesinde gerçekleştirilen düzenlemelerin devamında; dere yatağı boyunca gövde gösterişli, ihtişamlı gürgen ağaçları dikilerek görsel bütünlük sağlanmıştır.

Kemal Şeker Bulvarı Orta Refüj Peyzaj Düzenleme Çalışması

Kemal Şeker Bulvarına gürgen ağacı dikilmiştir.

MEVSİMLİK ÇİÇEK ÇALIŞMALARIMIZ

İlçemizin girişlerini ana arter kavşak ve caddelerinin beton ve asfaltların boğucu havasından kurtarmak amacıyla mevsimine göre türleri ve renkleri kullanarak tasarlanan çiçek parterleri ile görsel ve estetik bir görünüm kazandırmaya çalıştık.

 

 

 

 

 

İHSAN ÇIKMAZI PARK YAPIM ÇALIŞMASI

Karlıtepe mahallesinde imalatı tamamlanan parkımızda; çocuklar için içerisinde tek kuleli oyun grubu ve tahterevalli bulunan çocuk oyun alanı ayrılmıştır. Alanda egzersiz yapabilecekleri kültür-fizik alanı bulunmaktadır. İki ayrı kotta çözümlenen parkımızda tüm alana hakim üst kot dinlenme alanı olarak ayrılmış olup oturma birimi olarak banklar yerleştirilmiştir.

Parkımıza engelli arabalarının ve bebek arabalının rahat ulaşabilmesi için rampa ile giriş sağlanmıştır. 

 

GALERİ CADDESİ PARKI REVİZE ÇALIŞMASI

Yoğun kullanımdan dolayı yıpranan parkımız revize edilmiştir. Parkın çimleri yenilenerek ve parka yeni oyun grubu ve oturma birimleri konularak halkımızın hizmetine sunulmuştur.

KÜÇÜKKÖY MEYDAN REVİZE ÇALIŞMASI

Küçükköy meydanını, gerek özel tasarım oturma birimleri, gerek temalı saat kulesi ile eski kasvetli, göze hoş gelmeyen görüntüsünden kurtarıp ferah ve estetik bir yapıya kavuşturmak, gece, gündüz güvenli ve daha kullanışlı hale getirmek için yeniden tasarlayıp halkımızın hizmetine sunulmuştur.

 

ŞEHİT HAKAN ARLON PARKI

Yoğun kullanımdan dolayı yıpranan parkımız revize edilmiştir. Parkın revizyonu kapsamında çim alanlar ve kültür fizik aletleri yenilenerek; çocukların hoşça vakit geçirip, enerjilerini harcamaları için çocuk oyun alanı tasarlanmıştır.  Mahalle sakinlerinin rahatça dinlenebilecekleri oturma birimleri konularak halkımızın hizmetine sunulmuştur.  

KARAYOLLARI SPOR PARKI

Karayolları Mahallesinde eski spor kulübü sahasının bulunduğu alana mahalle sakinlerinin ihtiyaçları göz önünde tutularak spor temalı bir park tasarlanmış  ve yapımı tamamlanarak halkımızın hizmetine sunulmuştur. Parkımızda 2 basketbol sahası, seyircilerin rahatça oturup izleyebilecekleri amfi, kültür fizik alanı, çocuk oyun alanı, yürüyüş parkuru ve bisiklet parkuru  bulunmaktadır. Ayrıca geniş yeşil alanlar ve dinlenme alanları ile ilçenin büyük parklarından biridir.

 

Şehit Gökhan Topçu Meydanı

İstanbul ili Vezneciler’ de 07.06.2016 tarihinde bombalı saldırı sonucu Şehit olan, ilçemiz sakinlerinden polis memuru Gökhan Topçu anısına yapılmıştır.

Meydanımız 400 m2 alandan oluşmaktadır. Tarih ve sayı ile şehit Gökhan topçu meydanı adı verilmiştir. Başkanlığımız tarafından uygun bir alan seçilerek proje çalışması başlatılmış ve bir ay içerisinde tamamlanmıştır.

Projede meydana bir adet anıt konumlandırılmıştır. Anıtımız;

      Cumhurbaşkanımız Sayın RECEP TAYİP ERDOĞAN’IN,

‘’Bayrağımızın rengi şehidimizin kanıdır, hilal bağımsızlığımızın ifadesidir, yıldız şehidimizin ta kendisidir ve bu bayrak bambaşka bir bayraktır.’’ İfadesinden esinlenilerek yapılmış özel bir tasarımdır.

Üzerinde ay ve yıldızlar bulunan su duvarı niteliğindedir.

Işıklandırmalar kullanılarak bayrağımızı temsil eden ay ve yıldızların vurgulanması amaçlanmıştır.

Gece aydınlatmasında zaman zaman kırmızı renk ışık kullanılarak bayrak görüntüsü oluşturulmuştur.

Meydanda ince uzun, yandığında hoş görüntü veren dekoratif aydınlatma direkleri kullanılmış ve bu direklerin göğe yükselişi simgelediği düşünülmüştür.

Meydan içerisine 6 adet büyük güzel koku yayan beyaz çiçekli 25-30 cm çapında Manolya ağacı dikilmiş, meydan etrafında bulunan kaldırımlara ise 9 adet 30-35cm çapında büyük heybetli Çınar ağaçları dikilerek görsel çeşitlilik sağlanmıştır.

Son olarak zemin için işlenmiş gri dekoratif mermer ve aralarına dekoratif renkli cam malzeme kullanılarak anıtla bütünlük oluşturacak farklı bir döşeme tasarlanmıştır.

Hekimsuyu Caddesi Orta Refüj Çalışması

Hekimsuyu caddesi orta refüjü estetik açıdan yeniden planlanmış ve halkımızın kullanıma sunulmuştur. Uygulamada manolya , nandina, alev çalısı ve mevsimlik çiçek kullanılmıştır.

Gaziosmanpaşa Caddesi Orta Refüj Düzenleme Çalışması

Gaziosmanpaşa caddesi orta refüjü estetik açıdan yeniden planlanmış ve halkımızın kullanıma sunulmuştur. Uygulamada adet ilex Stevens, nandina ve mevsimlik çiçek kullanılmıştır.

Hamam Caddesi Kaldırım Ağaçlandırması

Hamam caddesinde kaldırım ağaçlandırma çalışması yapılmıştır. Hoş görünüm için çiçek açan ağaç türü kullanılmıştır. Uygulamada Süs armudu kullanılmıştır.

Çukurçeşme Orta Refüj Düzenlemesi

Çukurçeşme Caddesi orta refüjü estetik açıdan yeniden planlanmış ve halkımızın kullanıma sunulmuştur.

Uygulamada Manolya ve nandina kullanılmıştır.

Abdi İpekçi Bulvarı Orta Refüj ve Kavşağı Düzenleme Çalışması

Abdi İpekçi bulvarı orta refüjü ve kavşağı estetik açıdan yeniden planlanmış ve halkımızın kullanıma sunulmuştur.

Uygulamalarda süs eriği, İlex Stevens, nandina ve taflan kullanılmıştır.

Cebeci Caddesi Orta Refüj Düzenleme Çalışması

Cebeci caddesinin 1. kısmı orta refüjüne yetişkin ıhlamur fidanları dikilmiştir.

Cebeci Caddesi Orta Refüj Düzenleme Çalışması

Cebeci caddesinin 2. kısmı orta refüjü yeniden tasarlanmış olup 4 farklı tür fidan dikilmiş ve ağaç dipleri taflan ve alev çalılarıyla süslenmiştir.

Cebeci Caddesi Orta Refüj Düzenleme Çalışması

Uygulamada pırnal meşe, dişbudak, manolya, çitlembik, taflan, alev çalısı kullanılmıştır.

849 Sokak Parkı Revize Çalışması

Yoğun kullanımdan dolayı yıpranan parkımız revize edilmiştir. Çocuk oyun grubu alt zemini kauçuk yapılarak hizmete sunulmuştur.

Mustafa Karakaş Parkı

Yoğun kullanımdan dolayı yıpranan parkımız revize edilmiştir. Çocuk oyun grubu alt zemini kauçuk yapılarak hizmete sunulmuştur.

Engelsiz Park

Toplamda 1000 m2 alana kurulu olan parkımız, engelli vatandaşlarımızın ihtiyaçlarına yönelik tasarlanmıştır.
Parkımızın içerisinde engelsiz çocuk oyun grubu, yönlendirme çizgileri, eğitici duvar, kameriyeler, basketbol sahası ve yeşil alan bulunmaktadır.

1031 Sokak Parkı

Toplamda 600 m2 alanda planlanan parkımız vatandaşlarımızın ihtiyaçlarına yönelik tasarlanmıştır. İçerisinde çocuk oyun grubu, sağlık ocağı, kültürfizik alanı, dinlenme alanı ve yeşil alan bulunmaktadır.

Ahmet Davutoğlu Parkı

Toplamda 1750 m2 alanda planlanan parkımız bütün vatandaşlarımızın kullanabilmesine olanak sağlamak için engelsiz olarak tasarlanmıştır.
İçerisinde oyun grubu, basketbol sahası, kültürfizik alanı, oturma elemanları ve bol miktarda yeşil alan bulunmaktadır.

Mevlana Parkı

Toplamda 2650 m2 alanda planlanan parkımız vatandaşlarımızın ihtiyaçlarına yönelik tasarlanmıştır. Parkımızın içerisinde tavaf eden Mevlevi heykeli, çocuk oyun grubu, dinlenme alanları ve bol miktarda yeşil alan bulunmaktadır.