Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u Vefatının 81. Yılında Minnetle Anıyoruz

27.12.2017


Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u Vefatının 81. Yılında Minnetle Anıyoruz

 

Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un vefatının 81. yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayınladı:

İstikbal mücadelemizin müstesna fikir adamı, İstiklal Marşı'mızın yazarı Mehmet Akif Ersoy, yüreğini ve benliğini katarak yazdığı şiirleriyle aziz milletimizin Kurtuluş Savaşı’ndaki hislerine tercüman olmuştur. Milletimizin vatanını koruma azmini, kararlılığını ve kahramanlığını en iyi biçimde yansıtan İstiklal Marşı’mızı ulusumuza armağan etmiştir.

Büyük dava adamı Mehmet Akif Ersoy’un hayatı çile ve zorluklarla geçmiş, 11 yıl boyunca canından çok sevdiği vatanına hasret çekmek zorunda kalmıştı. Belediyemiz tarafından yayınlanan “Kod Adı İrtica-906” adlı kitap, Mehmet Akif’in maruz kaldığı baskıları tüm gerçekliğiyle yansıtıyor. Çok zor şartlarda edindiğimiz ve daha önce ortaya çıkartılamamış Osmanlı arşivinde bulunan belgelerle, fişlenen önemli isimleri gözler önüne serdik. Mehmet Akif’in de “İrtica 906” kod adıyla fişlendiğini gördük. Belgelerde, vatana bu denli emeği geçen şairimizin, çeşitli ithamlarla yaftalandığını ve nasıl itibarsızlaştırılmaya çalışıldığını herkesle paylaştık. Ancak Mehmet Akif’in tüm zorluklara göğüs gererek vatan, millet sevdasından bir adım geri atmadığına da hepimiz şahit olduk.

Milli şairimizin, memlekete olan sevgisi, şefkati, bağlılığının yanı sıra mütevazı kişiliği ve geleceğimizi tehdit eden düşmanlara karşı dik duruşu da bizlere mükemmel bir örnek teşkil etmektedir. Yazdığı eserler ve yılmak bilmeyen azmi günümüzde de bizlere ışık tutmaya devam etmekte; “Girmeden tefrika bir millete, düşman giremez / Toplu vurdukça yürekler, onu top sindiremez.” dizeleri bugün hala vatanımıza kast etmeye çalışan hainlere karşı çok önemli bir mesaj vermektedir. 15 Temmuz gecesi, milletimiz Akif’in yansıttığı iman ve inançla saldırılara adeta göğsünü siper etmiş, tankların karşısında dimdik ayakta durmuştur. O’nun “Cihan yıkılsa dahi bu cephe sarsılmaz” sözünü tüm dünyaya ispatlamıştır.

Milletimizin, iman ve inançla harmanladığı vatan sevdasını en içten şekilde betimleyen Mehmet Akif'in eserlerini iyi anlamak, gelecek nesillere aktarmak, milli ve manevi değerlerimize sahip çıkmak hepimizin görevidir. Bu anlamda en büyük görev de gençlerimize düşmektedir. Mehmet Akif’in eserlerini okumaları, o ruhu, o inancı taşımaları milli bilince sahip nesillerin yetişmesine vesile olacaktır.

Milli şairimiz, vatan ve istiklal aşığı, Mehmet Akif Ersoy’u, ebediyete intikalinin yıl dönümünde hürmet ve minnetle anıyor, aziz vatan uğruna şehadet makamına ulaşmış tüm kahramanlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum.