Lise Birincilerimizi Bosna`ya Uğurladık

14.08.2017


Lise Birincilerimizi Bosna`ya Uğurladık

 

Gaziosmanpaşa Belediyesi bu yıl da başarılı öğrencilerin yanında. 

Gaziosmanpaşa Belediyesi, yıl içinde okullarında gösterdikleri azimle birinci olan 40 lise öğrencisini, bu başarılarını teşvik amacıyla Bosna Hersek’de pratik İngilizce dil eğitimine gönderiyor. Öğrenciler, Uluslararası Saraybosna Üniversitesi’nde alacakları eğitimle hem yabancı dillerini geliştirme imkanı yakalayacak hem de farklı bir ülke deneyimi yaşayacak. 

3 yıldır gerçekleştirilen programa hak kazanan öğrenciler, Gaziosmanpaşa Belediyesi önünden aileleri tarafından uğurlandı. Çocukların bugününe ve geleceğine ilişkin yatırımların önemine her zaman vurgu yapan Başkan Hasan Tahsin Usta, "Bu projeyle ilçedeki öğrencilerin vizyonlarının geliştirmesi amaçlıyor. 40 öğrencinin haftada 20 saat alacağı İngilizce eğitimi okul hayatlarına uzun vadeli katkı sağlayacak. Programa katılan gençler, eğitimlerin yanısıra Osmanlı şehir anlayışı ve Türk-İslam sanatının inceliklerinin en iyi harmanlandığı bu şehri yaşama ve deneyimleme imkanı yakalayacak. Saraybosna şehir gezisiyle birlikte Bosna Hersek’in en önemli şehirlerinden olan; Mostar, Travnik, Srebrenista da gezilecek yerler arasında. 

Avrupa’nın tam ortasında, 400 yıl boyunca Cihan Devleti Osmanlı hakimiyetinde kalan ve Osmanlı geçmişini yaşatan Bosna Hersek, bugün hala Türkiye ile bu ortak milli hafızayı taşımaktadır. Hazırlanan bu programın Bosna Hersek’te gerçekleşecek olması, bu birliktelik ruhunu besleyecek, gençlerin kültürel ve tarihsel çeşitliliği yerinde görmelerine imkan tanıyacak. Yapılacak şehir gezilerine ek olarak, eğitim saatleri dışında öğrencilerin geçirecekleri vakitleri daha nitelikli hale getirecek sanat ve spor aktiviteleri de düzenlenecek. 

Program, öğrencileri motive etmek, kendilerini uluslarası alanda ifade etmelerine imkan vermek ve bütün bunların yanısıra uluslararası kardeşliği geliştirmeyi amaçlamaktadır. Gençlerin kendi medeniyetiyle kurduğu bağları zamanın ruhuna uygun şekilde güçlendirmek, bu değerlerin daha ileriye taşınması için bir yol olacaktır. Gaziosmanpaşa Belediyesi de gençlerin eğitimine yapılacak her türlü yatırımın Türkiye geleceğine yapılmış bir yatırım olduğunu biliyor ve ilçedeki gençlerin başarılarında her daim yanlarında olacağını belirtiyor." dedi.