Kasaplarımızı Özel Eğitim ile Kurban Bayramına Hazırladık

23.08.2017


Kasaplarımızı Özel Eğitim ile Kurban Bayramına Hazırladık

 

 Yaklaşan kurban bayramı öncesi hazırlıklar kapsamında Gaziosmanpaşa Belediyesi, kurban bayramında kesim yapacak vatandaşlar için eğitim kursu düzenledi.

   Kurban Bayramı'nda yaşanan kazaların azaltılması ve kurban kesimlerinin daha sağlıklı ve düzenli yapılabilmesi için açılan Kurban Kesim Elemanı Yetiştirme ve Geliştirme Kursu’nda kursiyerlere kurban kesimi öğretildi. Gaziosmanpaşa Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü ile birlikte düzenlenen kursta kursiyerler, uygulamalı ve teorik olmak üzere 2 aşamalı eğitimden geçirildiler. Kurban kesimi sırasında yaşanabilecek kazaların önlenmesi, kesilen hayvanın varsa kesim sırasında hastalığının anlaşılması, daha pratik ve daha uygun kesimin nasıl yapıldığı ve İslami koşullara en uygun kesimin öğretilmesi amacıyla düzenlenen kursun 4. ve son gününde uygulamalı olarak küçükbaş kurban kesim dersi verildi. Eğitimler kapsamında başarılı olan vatandaşlara 'Kurban Kesim Elemanı Sertifikası' ve yerli üretim Sürmene bıçağı verildi. 

‘Eğitimli Kasaplarımız ve Nöbetçi Hekimlerimiz Göreve Hazır’

  Kurban bayramında vatandaşlarımızın ve özellikle kurban kesecek kasaplarımızın sorun yaşamaması için gerekli önlemleri aldıklarını belirten Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, ‘’Burada hayvan kesimiyle ilgili etlerin muhafaza edilmesi, etlerin taksim edilmesi, hayvan keserken dikkat edilmesi gerekenler konusunda 4 gün boyunca eğitimler verildi. Hem kesim yapan vatandaşlarımızın daha pratik olması hem de yaşanmasını istemediğimiz kazaların önüne geçebilmek adına bilgilendirmiş olduk. Hayvan kesimi esnasında meydana gelecek kazalarla ilgili nöbetçi hekimler de görevlendirdik. Ola ki vatandaşlarımızın başına bir kaza geldi belediyemizin 444 0 467 numaralı çağrı merkezini arayarak bize ulaşmak suretiyle derhal müdahale ederek kazaları gidermek istiyoruz” diye konuştu.