Karla Mücadele Tüm Hızıyla Sürüyor


Karla Mücadele Tüm Hızıyla Sürüyor


Gaziosmanpaşa Belediyesi, son yılların en yoğun kar yağışı sırasında 7/24 mücadele verirken, sokaklarda ve okullarda tehlike oluşturan buz sarkıtları ile kar kütlelerini temizlemeye devam ediyor. Hasta ve engellilerin acil tıbbi müdahale taleplerine anında cevap verilirken, yolda kalanlara çorba dağıtımı ile sokak hayvanlarına ise mama dağıtımı yapılıyor.

Gaziosmanpaşa Belediyesi, son 30 yılın en soğuk günlerinin ve kar yağışının yaşandığı İstanbul’da karla mücadele çalışmalarını büyük hızla ve 7/24 ara vermeden sürdürüyor. Kar yağışının başladığı 6 Ocak Cuma günü yolların açık tutulması amacıyla başlayan çalışmalar, kar yağışının azaldığı bu günlerde buz sarkıtlarının ve kar kütlelerinin vatandaşlara zarar vermemesine yönelik çalışmalarla devam ediyor.

KARLA 7/24 MÜCADELE SÜRÜYOR  
Gaziosmanpaşa Belediyesi'nin karla mücadele ekipleri, yoğun kar yağışıyla birlikte ilçenin tüm yollarını açık tutmak için büyük bir çaba sarfediyor. Vatandaşların mağdur olmaması için çalışan Gaziosmanpaşa Belediyesi ekipleri özellikle belirlenen ana arterlerde kar küreme ve tuzlama çalışması yaparken, karla mücadele araçlarının giremediği yerlere ise tuz bırakılıyor.

600 PERSONEL, 70 ARAÇ, 15 JSB İLE KARLA MÜCADELE, 2000 TON TUZLAMA
Doğal Afet seviyesine ulaşan kar yağışı nedeniyle oluşan olumsuzlukları önlemek amacıyla Gaziosmanpaşa Belediyesi tarafından kurulan Afet Kriz Masasında Cuma gününden başlayarak 600 Personel, 70 Araç, 15 JSB, 2000 ton tuzlama yaptı. Tüm mahalle muhtarlıklara hayvan maması, buzlanmaya karşı 1000 çuval tuz bırakıldı.

Sabahın erken saatlerinde çalışmaya başlayan ekipler vatandaşların kayarak düşmesinin önüne geçebilmek için başta otobüs ve tramvay durakları, kamu kurumları, cami önleri ve kaldırımlar olmak üzere birçok noktada kar küreme çalışması yaptı. Ekipleri trafikte bulunan vatandaşların kaza yapmamaları için ilçe genelinde ana ve ara yollarda tuzlama çalışması yaptı. Küreme ve tuzlama çalışmaları belirli aralıklarla devam ediyor.

BUZ SARKITLARI VE KAR KÜTLELERİ TEMİZLENİYOR
Kar yağışı nedeniyle eğitime ara verilmesinin ardından 300 kişilik bir ekiple okul bahçeleri ve bina girişlerinde kar küremesi ve tuzlama yapılırken, çatılarda biriken buz sarkıtları ve kar kütleleri de tehlike oluşturmasını engellemek amacıyla temizleniyor.

Yine yayaların ve sürücülerin yoğun olarak kullandığı cadde, sokak ve alt geçitlerde oluşan buz sarkıtları temizleniyor. Yayalar ve sürücüler için hayati risk taşıyan sarkıtlar ve kar kütleleri temizlenirken yollar vatandaşların ve sürücülerin geçişlerine kapatılıyor. Ardından bina ve alt geçitlerde ekipler sepetli araç yardımıyla buz sarkıtlarını kontrollü bir şekilde temizleniyor ve kar nedeniyle düşen, yıkılan ağaçlar kaldırılıyor. Oluşturulan 10’ar kişilik donanımlı ekiplerle de kaldırımlar ve ara sokaklarda kaldırımlarda küreme çalışması yapılıyor.

Yoğun kar yağışı nedeniyle toplanamayan çöpler ise 200 kişilik bir ekiple toplanmaya başlandı.  Bu süreçte biriken 3000 ton çöp ekipler tarafından toplanırken, araçların ara sokaklara girememesi nedeniyle ekipler sokaklardaki çöpleri elleriyle toplayarak kamyonlara taşıdı.

AÇ KALAN SOKAK HAYVANLARINA MAMA DAĞITIMI  
İstanbul’u etkisi altına alan yoğun kar yağışı sokak hayvanlarını da olumsuz etkiledi. Sokak hayvanlarını unutmayan Gaziosmanpaşa Belediyesi ekipleri ilçedeki sokakları dolaşarak dışarıda kalan hayvanlar için alanlara mama bırakıyor. Ekipler dışarıda kalan hayvanlar için sokak sokak, park park gezerek mama dağıtıyor. Hasta ve yaralı hayvanları barınağa alan belediye ekiplerine kimi zaman gönüllü vatandaşlar da yardım etti.

GAZİOSMANPAŞALILAR KARLI HAVADA ÇORBA İLE İÇİNİ ISITTI 
Gaziosmanpaşa Belediyesi, İstanbul’u etkisi altına alan yoğun kar yağışı nedeniyle, vatandaşların soğuktan korunması için duraklarda otobüs bekleyenlere, otobüs ve minibüs içindeki vatandaşlara çorbalar ekipler tarafından ikram edildi. Gaziosmanpaşa Meydan, Küçükköy Meydan, Taşköprü ile Karadeniz Mahallelerine ise aşevi aracı kurularak çorba dağıtımı yapıldı.

HER MAHALLEDE ACİL DURUMLAR İÇİN BİR ARAÇ
Gaziosmanpaşa Belediyesi, mahallelerde oluşabilecek acil durumlara karşı da her mahalleye bir araç tahsis etti. Hasta ve engelli vatandaşların hastanelere ulaştırılarak acil tedavi olması sağlanırken, vatandaşların taleplerine anında cevap verildi. Gaziosmanpaşa Belediyesi, ayrıca yolda kalan vatandaşların gitmek istedikleri yerlere ulaşması için araç tahsis etti ve mağduriyet oluşmasını engelledi.