Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü

 

Ş. Süheyla TUĞCU
Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürü

Telefon : (212) 453 55 40 | Fax : (212) 453 55 49
E-Posta: serifesuheylatugcu@gaziosmanpasa.bel.tr

1978 yılında İstanbul’da doğdu. Eyüp İmam Hatip Lisesinden mezun oldu. Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesindeki eğitimini başörtü yasağı sebebiyle 2. sınıfta bıraktı. 1998 yılında Denge Araştırma Şirketinde iş hayatına başladı. Birçok siyasi platformda görev aldı.

Çeşitli vakıf ve derneklerde görevler aldı. İstanbul Dostluk Derneği, MGV, İHH, DÜNYEV’de çeşitli çalışmalarda bulundu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi İSMEK’in kuruluş aşamasından itibaren 14 yıl kurs yöneticiliği yaptı. Evli ve 1 çocuk annesidir.

MEZUN OLDUĞU OKULLAR

  • Anadolu Üniversitesi, Yerel Yönetimler
  • Eyüp İmam Hatip Lisesi
  • Yavuz Selim İlkokulu

İŞ VE SİYASİ DENEYİM

  • Birçok siyasi çalışmada yer almıştır,
  • İstanbul Dostluk Derneği; Kadın Kolları Başkan Yardımcısı (Devam Etmekte)
  • MGV
  • İHH
  • DÜNYEV (Dünya Yetimler Vakfı)
  • İSMEK; Kurs Yöneticiliği (14 yıl)

04.12.2014 tarihinde belediyemiz bünyesinde kurulan Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü toplum, aile ve birey refahını artırmak amacıyla hizmet vermektedir.

Görevlerimiz;
• Toplumsal yapının temelini oluşturan aile kurumunu sosyal, kültürel ve ekonomik bakımdan desteklemek amacıyla faaliyetlerde bulunmak,
• Kadının istihdamını ve ekonomik kapasitesini artırıcı ticari faaliyetlerini güçlendirici ve kadın girişimciliğini özendirici çalışmalar yapmak,
• Sosyal sorunların önlenmesi ve çözümlenmesine yardımcı olmak,
• Toplumda kadına ve çocuklara karşı şiddetin oluşmasını önlemeye yönelik eğitici programlar yapmak ve hedef kitlelerin bu programlara katılımlarını sağlayacak yöntemler geliştirmek.
• Kadın, anne ve çocuk sağlığı hizmetlerinin etkin bir şekilde yürütülmesine katkıda bulunmak,
• İlçemizde ikamet eden ve desteklenmesi gereken çocuk, kadın, aile ve toplumdaki diğer birimlere yönelik eğitim ve sosyal hizmetler sunmak.

- Ramazan ve Kurban Bayramları dolasıyla, ilçemizde yaşayan ve daha önceden tespiti yapılmış çocuklarımıza bayramlıklar alınıp teslim edildi.

- 2014 Ramazan Ayı içerisinde, ilçe halkımız Kadın Koordinasyon Merkezi rehberliğinde Asya ve Avrupa yakasındaki türbeleri ziyarette bulundular.

- Dünya Kalp Haftası kapsamında Gaziosmanpaşa Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü, Sağlık İşleri Müdürlüğü, Gaziosmanpaşa Toplum Sağlığı Merkezinin ve Anjiyo ve Bypass operasyonları geçirmiş olan vatandaşlarımızın da katılımı ile Recep Tayyip Erdoğan Gençlik Parkında 500 kişilik sağlık yürüyüşü gerçekleştirdik.

- Yaşlılar haftası kapsamında, Belediye Başkanımızın eşi sn. Neziye USTA Hanımefendi ile birlikte, ilçemizdeki yaşlılarımızın kapılarını çalarak, ziyaretlerimizi gerçekleştirdik.

- Lale Festivali Kapsamında Belediye Başkanımızın Eşi Sn. Neziye USTA Hanım ve Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürümüz Sn. Süeda TUĞCU Hanım ile birlikte Kadın Koordinasyon Merkezinde eğitim alan kursiyerlerimize Emirgan gezisi düzenledik.

- Gaziosmanpaşalı kadınların, yapmış oldukları el ürünlerinin satışını gerçekleştirerek kendilerine ve ailelerine ek kazanç sağlama imkânı sunacak olan El sanatları Satış Ofisinin açılışını büyük bir coşkuyla gerçekleştirdik.

- Kadın Koordinasyon Merkezi olarak düzenlediğimiz El Sanatları Kurslarımızın sergi açılışını Gaziosmanpaşa Belediyesi Kültür Merkezinde büyük bir katılımla Mayıs ayında gerçekleştirdik.

- 2014-2015 eğitim dönemini başarıyla tamamladık. Recep Tayyip Erdoğan Gençlik Parkında 2500 kişinin katılımıyla kursiyerlerimizin sertifika töreni yapıldı. Bu coşkulu günü Anneler Günü kutlamasıyla güçlendirdik.

- 2014-2015 Eğitim Dönemi boyunca Kültür Merkezinde her ayın ilk Salı günü Ruh ve Beden Sağlığı konularında, her ayın son haftası ise Hizmet Binalarımızda seminerler düzenledik.

Düzenlemiş Olduğumuz Seminerler

- Aile İçi İlişkilerin Yeniden Yapılandırılması

- Etken İletişim Nedir? Kişiye Ne Sağlar?

- Aile içi Eş ve Çocuklarda Problemlerin Çözüm Yolları

- Endişe ve Kaygıyla Baş Etmenin Yolları

- İlişkiler ve Duygular Nasıl Yönetilir

- Eşler Arasında Duygu Yatırımının Önemi

- Kadına ve Risk Altındaki İnsanlara Yönelik Şiddetle Mücadele

- Oyun Arkadaşım Olur Musun?

- Geçmişi Geride Bırakma Affetme

- Çocuk Eğitimine Ceza ve Ödülün Önemi

- Sana söylüyorum Beni Duymuyor musun?

- Çocuğum Tatilde Ne Yapsın?

- Çocuklarda Kaygı Bozukluğu

- Ergenlik Sizin Eve Uğradı mı?

- Ayrıca Hizmet Binalarımızda Toplum Sağlığı Merkezi tarafından Rahim Ağzı Kanserinde Erken Tanı”, “Tuz Tüketimi ve Obezite ” ile ilgili bilgilendirme seminerleri gerçekleştirdik.

- Kadın Koordinasyon Merkezi hizmet binalarımızda görev yapan tüm yönetici ve usta öğreticilerimize;
 "Kurum İçi İletişim”, "Stres ve Öfke Yönetimi”, “Motivasyon”, “Beden Dili Eğitimi”, “Diksiyon (etkili iletişim)”, ‘’İş hayatında iletişim’’ konulu seminerler düzenledik.

Ev Sohbetleri; Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğümüz olarak Aile Danışma Merkezimizden psikoloğumuz ve TSM’den hemşirenin katılımıyla mahallelerimizde birçok vatandaşımızın evine konuk olarak bilgilendirme toplantıları düzenlendi. Toplantılarımızda hemşiremiz Kadın Sağlığı konusunda Hanımları bilgilendirirken psikoloğumuz kendisine yöneltilen soruları cevaplayarak Psikolojik Destek hakkında katılımcılara farkındalık kazandırdı.

Evde Psikolog Hizmeti; Ayrıca gerekli görüldüğü durumlarda yatalak hastalarda veya kemoterapi alan vatandaşlarımızın evlerine ziyaretlerde bulunarak psikolojik destek hizmeti sunmaktayız.

- Kadın Koordinasyon Merkezi olarak, Gaziosmanpaşa Belediye Başkanımız Sn. Hasan Tahsin USTA ve değerli eşi Sn. Nezihe USTA Hanımefendiyi, Gaziosmanpaşa İsmek bölge sorumlusu Sn. Fatma Sümeyra Sağlam ve İsmek bölge yöneticilerini Dönüşüm Mutfağında bir araya getirerek, tanışma programı düzenledik.

- Belediye Başkanımız Sn. Hasan Tahsin USTA Bey’in eşi Nezihe USTA Hanım ile 6.His Özel Rehabilitasyon Merkezi “Okuma Bayramı” programında çocuklara başarı madalyası ve hediyeler takdim edildi.

- Ayrıca Ramazan ayı boyunca Gaziosmanpaşa Meydan ve Recep Tayyip Erdoğan Gençlik Parkı olmak üzere iki farklı yerde kursiyerlerimizin ve El Sanatları Satış Ofisine üyelerimizin ürünlerini satabilmeleri için stantlar açtık.

- İlçemizde bulunan 27 adet Kuran Kursunda görev yapmakta olan 69 idareci ve kurs öğretmenlerimizle tanışma programı yapıldı.

DEVAM EDEN PROJELER

- Yeni Doğan Bebek Ziyareti; İlçemiz sınırları içerisinde yaşayan ailelerimizin yeni doğan bebeklerini kucaklarına alma sevinçlerine ortak olacağız. Kendileri için hazırlanmış olan hediye paketini yaptığımız ev ziyaretinde kendilerine takdim ederek yeni sakinimize hoş geldin diyeceğiz.

- Evde Temizlik Hizmeti; İlçemiz sınırları içerisinde ikamet eden, tespiti yapılmış, bakıma muhtaç kişilerin, yaşlıların ve yatalak hastaların, öz bakımını ve ev temizliğini kendisi yapamayacak durumda olan ilçe sakinlerimizin temizlikleri belli periyodlarda yapılacaktır.