İşaret Dili İle İletişimde Engelleri Aşıyoruz

29.12.2017


İşaret Dili İle İletişimde Engelleri Aşıyoruz

 

Gaziosmanpaşa Belediyesi, Gençlik Merkezi ve Engelsiz Yaşam Merkezi’nde düzenlediği işaret dili kurslarıyla farkındalık yaratmaya devam ediyor.

İşitme engellilerin karşılaştığı birçok sorunun temelinde insanların onlarla iletişim kuramaması yatıyor. Engellilerle iletişim kurabilme, istenilenleri anlatabilme ve onların sosyal ortamlara dahil edilebilmesi amacıyla işaret dili büyük önem taşıyor. Bu kapsamda engelsiz bir dünya için harekete geçen Belediyemiz, Gençlik Merkezi ve Engelsiz Yaşam Merkezi’mizde verilen İşaret Dili Kursları ile iletişimde ses olmak isteyen kursiyerlere eğitim vermeye devam ediyor.

Gençlik Merkezi’mizde, her sene düzenlenen kurslarla, ücretsiz işaret dili eğitimi veriliyor. 15-30 yaş arası gençlerin katıldığı kurslar, 12 kişilik gruplar halinde gerçekleştiriliyor. 4 ay süren eğitimlerin sonunda katılımcılar, Halk Eğitim Merkezi’nden onaylı işaret dili sertifikasının sahibi oluyor. Bu sayede hem isteyen bireylerin işaret dili öğrenebilmesi hem de işitme engelli vatandaşların yaşadığı iletişimsizlik sorunlarının çözülmesi hedefleniyor. Kurs bitiminde sertifika hakkı kazanan gençlerimizde, empati olgusunun arttırılması da amaçlanıyor.

İşaret dili eğitimiyle, farklılıklara saygı duyulması ve aramızdaki engellerin kaldırılması amaçlanıyor. Engelsiz Yaşam Merkezimiz de bu farkındalığa dikkat çekmek üzere, öğretmenlerin katıldığı bir eğitim düzenliyor. 4 ay süreyle verilen işaret dili eğitimleriyle öğretmenlere hassasiyet kazandırılması hedefleniyor. Eğitimlerin kapsamı genişletilerek bundan sonraki süreçte de engelli öğrenci velilerine yönelik kurslar başlatılması planlanıyor.

Engelli vatandaşlara her zaman desteğini sürdüren Belediyemiz, Türkiye’nin belediyecilik alanında en saygın ödül töreni olarak bilinen “Altın Karınca Ödül Töreni” nde, “Engelsiz Yaşam İçin Farkındalık Projesi” ile ödüle layık görülmüştü.