İki Farklı Kültür Gaziosmanpaşa`da Bir Araya Geldi


İki Farklı Kültür Gaziosmanpaşa`da Bir Araya Geldi

 

Gaziosmanpaşa Belediyesi, Mültecilerin Sosyal ve Kültürel Uyum Projesi kapsamında Türk ve Suriyeli vatandaşları bir araya getirdi. “Dönüşüm Mutfağı”nda bir araya gelen Türk ve Suriyeli kadınlar, ülkelerine özgü yemekleri birbirleri için pişirdi.

Gaziosmanpaşa Belediyesi, Dünya Yerel Yönetimler ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komitesi (BMMYK) ortaklığında "Suriyeli Mültecilerin Yerel Halk ile Barış İçinde Yaşamasının Desteklenmesine Yönelik'' proje kapsamında  “Dönüşüm Mutfağı”nda 50 Türk ve 50 Suriyeli kadını bir araya getirip çeşitli aktiviteler yapabilecekleri bir ortam geliştirdi.

Kültürler arası diyalogların geliştirilmesi amacıyla farklı ülkelerden kadınlarımız hünerlerini sergiledi. “Dönüşüm Mutfağı”nda bir araya gelen kadınlar ülkelerine özgü yemekleri birbirleri için yaptı. Suriyeli kadınlar, kespe, tebbule, acve, börek, kibbe, şurabiyat adları verilen ülkelerine özgü yemekleri yaparken Türk kadınları ise ev baklavası, çiğ köfte, hamsi pilavı, keşkek, yaprak sarması, revani, içli köfte gibi yemekleri yaptı. Kadınlar önce ülkelerinin lezzetlerini birbirlerine tanıttı, yemeklerde kullandıkları malzemeleri anlattı.