Hz. Peygamber, Gaziosmanpaşa’da dualarla anıldı

16.04.2016


Hz. Peygamber, Gaziosmanpaşa’da dualarla anıldı

Gaziosmanpaşa Belediyesi’nin düzenlediği Kutlu Doğum Haftası Programında Hz. Muhammed Prof. Dr. Necmettin Nursaçan’ın sohbet verdiği duygu dolu bir programla anıldı. Prof. Dr. Necmettin Nursaçan sohbetinin sonunda onlarca Gaziosmanpaşalı'yla birlikte Hz. Peygamber'in aziz hatırası için dua etti. 

Gaziosmanpaşa Belediyesi Kutlu Doğum Haftası nedeniyle Gaziosmanpaşa Kültür Merkezi’nde program düzenledi. Konferans salonundaki programa Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, Eski Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Necmettin Nursaçan, İstanbul eski milletvekilli Lokman Ayva, Kaymakam Yaşar Karadeniz, Gaziosmanpaşa Başsavcısı Ahmet Akkaya, İlçe Müftüsü İsa Gürler, İlçe Milli Eğitim Müdürü Bekir Servet Bakırcı ve ilçe sakinleri katıldı. Salonda yer alan sandalyelere programa katılan vatandaşlar için gül bırakıldı.

Kutlu Doğum Programı Prof. Dr. Necmettin Nursaçan’ın sohbeti ile başladı. Hz. Peygamber’in hayatından kesitler anlatan Nursaçan, birbirine zıt olan huyların Peygamber Efendimizde zirve noktasında olduğunu söyledi. Prof. Dr. Necmettin Nursaçan sohbetinde Kuran’a da yer verdi. Aradan geçen zamana rağmen Kur’an ayetlerinin hala doğru çıktığına dikkat çeken Prof. Dr. Nursaçan, konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi:

“KURAN DEMODE OLDU DİYEMİYORLAR”

“Bizim ömrümüzde aydınlatmada, iletişimde, ulaşımda ne değişiklikler oldu değil mi? Kuran geleli çok zaman oldu birisi çıkıp da, ‘Kur’an şöyle söylüyor ama o ilmin aydınlığında değişti, demode oldu’ diyemiyor. Hatta dün anlayamadığımız ayetleri bugün daha iyi anlıyoruz. Şurada pehlivanlar var diyelim. Pehlivanın biri çıkmış var mı bana rakip diyor. Öteki pehlivanlardan ses çıkmıyor. Öyleyse bu pehlivanı hükmen şampiyon ilan etmek gerekmez mi? Kur’an böylesine meydan okuyor. Karşılık veren yok.” Prof. Dr. Nursaçan, sohbetinin sonunda programa katılanlarla birlikte dua etmeyi de ihmal etmedi.

“BU BİR SORUMLULUK”

Ardından kürsüye çıkan Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta’da Peygamber Efendimizin ahlakının gelecek nesillere aktarılması gerektiğini belirtti. Bunun bir sorumluluk olduğuna dikkat çeken Başkan Usta, “Peygamber Efendimizin bize bıraktığı bu mirası taşıyor olmak ve bu ruhu anlayışı gelecek nesillere taşımanın sorumluluğu ile birlikte bir aradayız. Allah birlikteliğimizi bozmasın.  Bizim onlara layık bir ümmet olarak yetişmemize, aynı zamanda gelecek nesillere bu sorumluluğu taşımamıza ve yetiştireceğimiz çocuklarımıza da aşılamamıza Allah nasip etsin.” dedi.

PEYGAMBERİMİZİN ENGELLİLERE KARŞI BAKIŞI

TBMM'de milletvekili olarak görev yapan ilk görme engelli milletvekili olan Lokman Ayva, günümüzde kötü koşullarda yaşayan engelli bireyleri hatırlattı. Ayva, Peygamber Efendimiz ile görme engelli bir sahabe arasında geçen sohbeti de anlattı. Ayva, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Peygamberimiz engelli sahabeyi ne yapıyor? Bir tane âmâ sahabe Peygamberimize namazı evde kılmak istediğini söylüyor. Ama Peygamberimiz mescide geleceksin diyor. Evinden mescide ip çektiriyor. Hani 15 asır önce daha gerideydi insanlık.”

Konuşmaların ardından protokol üyeleri görme engelliler için özel hazırlanmış olan punto kabartmalı Namaz Duaları kitabını görme engelli vatandaşlara hediye etti.  İlahi dinletisi ile devam eden programın son bölümünde ise ilçedeki ortaokullar arasında düzenlenen naat ve bilgi yarışmasında dereceye girenlere ödülleri verildi. Programda naat okuma yarışmasında ilk 5’e giren öğrenciler de okudukları naatlarla dinleyenleri mest etti.