Gaziosmanpaşa`nın Çocuk Yazarları Projesi İmza Günü Yoğun İlgi Gördü


Gaziosmanpaşa`nın Çocuk Yazarları Projesi İmza Günü Yoğun İlgi Gördü

 

Gaziosmanpaşa Belediyesi’nin destekleriyle eserleri kitap haline gelen Çocuk Yazarlar, düzenlenen törenle kitaplarını imzaladı.

Gaziosmanpaşa Belediyesi’nin, Çocuk Yazarlar Projesi kapsamında öğrencilerin küçük yaşta yeteneklerini keşfedip yazarlığa yönlendirilmesi amacıyla destek verdiği eserlerden oluşan kitaplar, düzenlenen imza gününde yoğun ilgi gördü.

Gaziosmanpaşa Belediyesi tarafından başlatılan Gaziosmanpaşa'nın Çocuk Yazarları Projesi kapsamında ilçede eğitim gören yetenekli öğrencilerin kaleme aldıkları eserlerden oluşan ve Gaziosmanpaşa Belediyesi'nin desteğiyle çıkarılan kitaplar için imza töreni düzenlendi. Şehir Tiyatroları Gaziosmanpaşa Sahnesi'nde düzenlenen imza törenine Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta’nın yanı sıra ilçe protokolü, çocuk yazarlar, çok sayıda öğrenci ve aileleri katıldı.

Proje, ilçemize bağlı 7 okuldan 24 öğrenci yazarın katılımıyla gerçekleştirilirken, tören onların kaleme aldıkları şiir ve hikâyelerden oluşan 11 kitabın tanıtılmasıyla başladı. Ardından 15 Temmuz hain darbe girişimi gecesinden etkilenerek oluşturduğu "Bir Güne Uyandım" adlı şiirini okuyan Ülkü İmam Hatip Ortaokulu öğrencisi Tuğba Reyyan Okyay, katılımcılardan büyük alkış aldı. Sonrasında Başkan Usta, 24 genç yazarın eserlerinden oluşturulan kitaplar için yazarlarından imza alırken, çocuklara başarılar diledi. Törende kitaplara yoğun ilgi gösteren çok sayıda öğrencinin imza alabilmek için uzun kuyruklar oluşturması ise genç yazarları oldukça sevindirdi.

"ÇOK ANLAMLI KİTAP İSİMLERİ BULMUŞLAR"
Çocukların küçük yaşlardan itibaren yazma yeteneklerini fark etmelerinin önemli olduğuna dikkat çeken Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, "Tüm okullarımızda bu şekilde şiir, roman hikâye yazacak gençlerimize imkanlar sağlamaya çalışıyoruz. Onların kendi yetenekleriyle kendi aralarında birliktelikler oluşturarak kitaplar yazmaları ve bunu yazar olarak da sunmaları bizlere heyecan katıyor. Çok güzel kitaplar, eserler ortaya çıkarmışlar. Çok anlamlı kitap isimleri bulmuşlar, özellikle ülkemizin bu 15 Temmuz sonrası ortaya çıkan durumuyla ilgili… Gençlerimizin kendi duygularını 15 Temmuz ile birleştirerek bunu geleceğe taşıma duygusu bu yavrularımız açısından son derece önemli bir çalışma" diye konuştu.

"ÇOK İÇİM ACIYORDU ÇÜNKÜ 15 TEMMUZDA HAİN BİR DARBE GİRİŞİMİ OLMUŞTU"
15 Temmuz gecesi yaşanılanlardan çok etkilendiğini ifade eden Ülkü İmam Hatip Ortaokulu öğrencisi Tuğba Reyyan Okyay, "Şimdiye kadar yaşadığım en hüzün verici olaydı 15 Temmuz, o yüzden yazdım. Şiirimin adı "Bir Güne Uyandım" çok içim acıyordu çünkü 15 Temmuzda hain bir darbe girişimi olmuştu. Ben de ondan esinlenerek evde oturdum, kendimce bir şiir yazmaya karar verdim. Şiirimi yazdım aileme okudum, çok beğendiler sonra da kitap yazmaya başladım" dedi.

İmza gününde Kadri Yörükoğlu Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden Elif Yavuz’un yazdığı ‘’Kelamdan Kaleme’’, Era Koleji’nden Rümeysa Özkan’ın kaleme aldığı ‘’Osmanlı’ya Yolculuk ‘Çocukça’, Gaziosmanpaşa Otaokulu’ndan Gökçen Türker’in eseri ‘’Minik Perim’’, Alparslan Ortaokulu’ndan Mihriban Eyiol’un ‘’Maceraya Yolculuk’’ , 100. Yıl İlköğretim Okulu’ndan 12 öğrenin bir araya gelip kaleme aldığı ‘’Dumlupınar’dan Hikâyeler’’ ve yine 2 öğrencinin bir araya gelip yazdığı ‘’Bu Vatan Bizim – Türkiye’’ şiiri, Ülkü Ortaokulu’ndan Alanur Yıldız ‘’İlk Macerama Yolculuk’’ isimli hikayesi, Sıla Ertürk ve Tuba Reyhan’ın ‘’Herşeye Rağmen’’ ve ‘’Bayrağım’’ adlı şiirleri, Tuna Nur Yılmaz’ın ‘’Gemilerin Efendisi’’ ve Feyza Nur Yıldız’ın ‘’Hiçbiri’’ eseri yer aldı.

Tören sonunda Başkan Usta, çocukların küçük yaşlardan itibaren sanat dallarına teşvik edilmesi adına minik yazarlara kol saati ve kendileri için özel olarak hazırlanan tişörtleri takdim etti.