Gaziosmanpaşalı Gençler Festivalde Hünerlerini Sergiledi

11.05.2018


Gaziosmanpaşalı Gençler Festivalde Hünerlerini Sergiledi

 

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında 3’üncü Gaziosmanpaşa Bilim, Sanat, Spor ve Gençlik festivali düzenlendi. Spor ve sahne gösterileriyle şölen yerini andıran festivalde 3 gencin ürettiği uzaktan kumandalı tank büyük ilgi çekti.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri kapsamında Gaziosmanpaşa Belediyesi’nin her yıl geleneksel olarak düzenlediği Gaziosmanpaşa Bilim, Sanat, Spor ve Gençlik Festivali’nin bu yıl 3’üncüsü gerçekleştirdi. Belediye Bahçesi’nde düzenlenen festivalin açılışına Gaziosmanpaşa Kaymakamı Oktay Çağatay, Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, sporcular ve çok sayıda genç katıldı.

Bilim festivalinin gerçekleştiği alanda gençlerin ürettiği birbirinden ilginç projeler dikkat çekti. 3 gencin TÜBİTAK desteğiyle ürettikleri küçük tank büyük beğeni topladı. Geliştirdikleri yazılım üzerinden tankı yönlendiren gençler, festivalin ilgi odağı oldu. Bilimsel çalışmalarının sergilendiği alandaki elektrikle çalışan arabayı da vatandaşlar dikkatle inceledi.

FESTİVAL ALANI HAVADAN GÖRÜNTÜLENDİ

Meydana kurulan spor alanlarında ise kimi öğrenciler ok atışları yaparken kimileri de Başkan Usta’nın başlama atışını yapmasıyla basketbol oynadı. Sanat etkinlikleri kapsamında ise müzik dinletileri sunuldu, resimler sergilendi.  Festivalde bilimsel faaliyetlerle üretmenin keyfinin yaşayan gençler, spor ve sanat faaliyetleriyle de doyasıya eğlendi. Çok sayıda öğrencinin bulunduğu festival alanı havadan drone ile görüntülendi. Çekilen görüntüler şölende yaşanan coşkuyu ortaya koydu.

“ÜRETTİKLERİ UZAKTAN KUMANDALI TANKLAR GERÇEKTEN MUHTEŞEM”

Öğrencilerin üreten bir yandan da sanatsal faaliyetlere katılan bireyler olmasının önemine dikkat çeken Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, “Gençlerimiz her alanda spor etkinlikleri ve yarışmalar sergiliyorlar. Değişik okullardan öğrencilerimiz yeteneklerini ortaya koyarak ödül alacak noktaya kadar kendilerini taşıyorlar. Bilim fuarımızdaki gençlerimizin ortaya koyduğu eserler gerçekten muhteşem. Özellikle yeteneklerini ötesine geçerek özellikle 15 Temmuz’da masum insanlara kurşun sıkan o hainlere karşı kendi ürettikleri uzaktan kumandalı tanklar gerçekten muhteşem” ifadelerini kullandı.

GENÇLER HER ALANDA YETENEKLERİNİ SERGİLEDİ

Gençlik Festivali; bilim, sanat ve spor olmak üzere 3 dalda gerçekleştirildi. Spor dalında, basketbol, voleybol, tekvando, karate, masa tenisi, badminton, kick boks, güreş, okçuluk ve muay thai müsabakalarında milli sporcular ile amatör sporcular birlikte yarıştı. Sanat branşı kapsamında çeşitli oyunlar gençler tarafından sahnelenirken, halk oyunları, resim sergileri, seramik boyama çalışmaları, tezhip ve ebru yapıldı. Bilim alanında ise genç mucitlerin yarıştığı bilimsel yarışmalar düzenlendi. Etkinliklerin sonunda oyunlarda ve yarışmalarda dereceye girenlere, kupa ve madalyaları takdim edildi.