Gaziosmanpaşalı Çocuklar “Çanakkale’de Bir Gün” Eseriyle Şanlı Destanımızı Öğrendi

18.03.2019


Gaziosmanpaşalı Çocuklar “Çanakkale’de Bir Gün” Eseriyle Şanlı Destanımızı Öğrendi

 

Gaziosmanpaşa Belediyesi, şanlı destanımız Çanakkale Zaferi’ni daha iyi anlatmak ve çocukların bilinçlenmesini sağlamak amacıyla “Çanakkale’de Bir Gün” isimli tiyatro oyununu Gaziosmanpaşalı miniklerle buluşturdu.

Gaziosmanpaşa Belediyesi, dünya tarihinin seyrini değiştiren 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 104. yıldönümü dolayısıyla, çocuklara özel bir etkinliğe ev sahipliği yaptı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Gaziosmanpaşa Belediyesi işbirliğiyle sahnelenen “Çanakkale’de Bir Gün” isimli oyunda çocuklar, Çanakkale ruhunu yeniden yaşadı.

KAHRAMAN ASKERLERİMİZİN FEDAKÂR MÜCADELESİ GAZİOSMANPAŞALI ÇOCUKLARA BİR KEZ DAHA HATIRLATILDI

Gaziosmanpaşa Kültür ve Sanat Merkezi’nde sahnelenen oyunda, İsmail Dede, yemek seçen ve yemek israfı yapan bir kız çocuğuna, ülkemizin bugünlere gelmesinde önemli dönüm noktalarından biri olan Çanakkale Savaşı’nın ne zor şartlarda kazanıldığını ve kahraman Türk askerimizin fedakâr mücadelesini bir kez daha hatırlatmak ve yaşatmak amacıyla “Çanakkale’de Bir Gün”ü anlatarak o anları tekrar yaşatıyor. Oyunun sonunda, kahraman askerlerimizin gün içinde yediği yemekleri, Kınalı Hasan hikâyesini ve Seyit Onbaşı’yı tanıyan kız çocuğu, hatasının farkına varıyor ve o günden sonra bir daha yemek seçmemesi ve israf etmemesi gerektiğini öğreniyor.

Hem israf etmemeyi öğreten hem de şanlı destanımızı anlatan oyuna Gaziosmanpaşalı minikler yoğun ilgi gösterdi.