Gaziosmanpaşalı 15 Temmuz Şehidi Cumhurbaşkanı Erdoğan`ın Katılımıyla Kabri Başında Anıldı


Gaziosmanpaşalı 15 Temmuz Şehidi Cumhurbaşkanı Erdoğan`ın Katılımıyla Kabri Başında Anıldı

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımlarıyla 15 Temmuz hain darbe girişiminde hayatını kaybeden şehitler kabri başında dualarla anıldı. Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) tarafından gerçekleştirilen hain darbe girişiminde hayatını kaybeden 15 Temmuz şehidi Gaziosmanpaşalı Servet Asmaz...

Bugün başlayan 15 Temmuz'un yıl dönümü etkinlikleri kapsamında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının organize ettiği programda Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta da 15 Temmuz hain darbe girişiminde hayatını kaybeden Gaziosmanpaşalı darbe şehidi Servet Asmaz’ı kabri başında dualarla andı.

Edirnekapı'daki 15 Temmuz Şehitliğine ilk olarak Başbakan Binali Yıldırım geldi. Yıldırım, ziyaret için şehitliğe gelen vatandaşları selamladı, çocuklarına oyuncak dağıttı. Yıldırım daha sonra, şehitlik girişinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı karşıladı.

Karşılamada, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Mahir Ünal, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, İstanbul Valisi Vasip Şahin, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Musa Avsever, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta da hazır bulundu.

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) tarafından gerçekleştirilen hain darbe girişiminde hayatını kaybeden 15 Temmuz şehidi Servet Asmaz kabri başında anıldı.  15 Temmuz Şehitliği’nde bulunan kabrine gerçekleştirilen ziyarette şehidin 4 çocuğu, eşi, annesi ve akrabaları da şehit için dualar edip, Kur’an-ı Kerim okudu. Gaziosmanpaşa’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısı ile sokaklara çıkan şehit Servet Asmaz, köprüye giderken darbeci askerler tarafından vurularak şehit edilmişti.

''MİLLET OLARAK ONLARIN BİZE BIRAKTIĞI GÜZEL HATIRAYA SAHİP ÇIKTIĞIMIZI GÖSTERDİK''
15 Temmuz’un unutturulmaması gerektiğine vurgu yapan Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, ”Şehitlerimizi bugün burada rahmetle yad ettik ve şunu hep beraber haykırdık. 15 Temmuz’da bu millete darbe yapmaya kalkanlara karşı, üzerinden bir yıl geçmesine rağmen biz o heyecanı o ruhu burada haykırdık. 15 Temmuz’da bizim için tereddüt etmeden canını veren bu şehitlerimiz unutulmayacaktır, bu millet onları unutturmayacaktır. Bugün bu arada hem onlar için dua ettik hem de millet olarak onların bize bıraktığı güzel hatıraya sahip çıktığımızı gösterdik” dedi.

15 Temmuz’un da geçmişimizde yaşanan kahramanlık örnekleri gibi gelecek nesillere aktarılması gerektiğini söyleyen Başkan Usta, ”Bizim de ilçemizden bir şehidimiz vardı, Servet Asmaz kardeşimiz... Ailesiyle birlikte gelip onlara dua ettik. Şehidimizin ağabeyi, annesi, eşi, aziz hatıraları sevgili çocuklarıyla birlikte geldik buraya. Bugünün canlı şahitleri onlar, biz  de millet olarak canlı şahitleriz ama esas geleceğin önemli hatıralarını millet bunlarla yad edecek. Biz nasıl ki Çanakkale aşkını büyük bir heyecanla yerinde görmek istiyorsak bu çocuklarımız da 15 Temmuz’un onlara emanet ettiği bu güzel ruhu yüzyıllar sonra bu millete emanet edip hatıra olarak taşıyacaklar. Biz onun için çocuklarımızı önemsiyoruz. Bu millet için çok değerliler onların ağabeylerinin, babalarının vatan millet uğruna kendilerini şehit ettikleri için buradayız” dedi.

''ŞEHİDİMİZİ ANMAYA GELDİK. DUYGULUYUZ, GURURLUYUZ''
Şehidin amcasının oğlu Murat Asmaz ise, ”Şehidimizi anmaya geldik. Duyguluyuz,  gururluyuz. 15 Temmuz bizim için yeni bir Kurtuluş Savaşı, Çanakkale Savaşı’dır. O gece Gaziosmanpaşa’dan köprüye giderken yolda darbeciler çevirdi, orada şehit ettiler. Hepimiz bir yerdeydik. Gazilerimiz, şehitlerimiz var. Allah şehadetini kabul etsin bize de nasip etsin” ifadelerini kullandı.