Gaziosmanpaşa`da Sibel Eraslan’ndan Medeniyet Okumaları Semineri


Gaziosmanpaşa`da Sibel Eraslan’ndan Medeniyet Okumaları Semineri

Gaziosmanpaşa Belediyesi, Medeniyet Okumaları başlığı adı altında düzenlenen seminere konuşmacı olarak katılan gazeteci-yazar Sibel Eraslan, yeni anayasa değişikliğini değerlendirerek ideal yöneticinin özellikleri hakkında bilgi verdi.

Gaziosmanpaşa Belediyesi’nin kültürel etkinlikleri kapsamında gazeteci-yazar Sibel Eraslan Medeniyet Okumaları başlığı altında Gaziosmanpaşalılara bir seminer verdi. Semineri Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta’nın yanı sıra çok sayıda vatandaş takip etti. Konuşmasında medeniyet değerleri ışığında ve tarihi açıdan İslam dünyasında yazılan siyasetnamelere değinen Sibel Eraslan yeni anayasa referandumu öncesi ünlü İslam filozofu Farabi’nin Medinet-ül Fazıla isimli eserindeki ideal yöneticinin özellikleri hakkında bilgi verdi. Sibel Eraslan, konuşmasında şunları söyledi:
“Arap Baharı, ardından Avrupa’daki ekonomik kriz, şimdi ABD’de yapılan seçimlerin ardından yaşanan hareketlilik, Rusya’nın yeniden Ortadoğu’da etkili bir aktör haline gelmesi. Bunların hepsi dünyada yeni bir dönemin başladığının işareti. Dünya bir yol ayrımında. Biz de kendi değerlerimize göre bir yol çizmek istiyoruz. Tarihimizi bilirsek, gelecekteki yolumuzu çizmemizde faydası olacaktır. Cumhurbaşkanlığı sisteminin bizim değerlerimize çok da uzak olmadığını görüyoruz. Selçuklu ve Osmanlı’da bunun örneklerini görüyoruz. O dönemde yöneticilere siyasetnamelerle yol gösterilir, danışmanlık edilirdi. Ünlü İslam filozofu Farabi de bu eserlerden birini kaleme aldı. Farabi, Medinet-ül Fazıla isimli eserinde ideal yöneticinin özelliklerini sıralarken, bugüne de ışık tutuyordu. Farabi’nin ideal yönetici için çizdiği çerçevenin bugünkü tartışmalara faydası olacağını düşünüyorum. Farabi bir yöneticinin; hikmetli ve güçlü, belagatı iyi, zeka ve feraset sahibi, basiretli, cömert, adaletli ve dayanışmayı önemseyen, cesur, kararlı ve iradeli olması gerektiğini söylüyor.”

Türkiye’deki anayasa referandumunun çok önemli olduğunu kaydeden Sibel Eraslan, “Referandumun dünyadaki geleceğimizle ilgili çok önemli bir yeri var. Türkiye asla kendinden ibaret değildir. Türkiye İslam dünyasının lideri konumundadır. İslam coğrafyası için de cumhurbaşkanlığı önemli. Bu sinerjiyi kaybetmemek gerekiyor. Bizim gençliğimiz yasaklarla geçti. Bütün bu yasakların kalmasında Recep Tayyip Erdoğan’ın imzası var. Çocuklarımızın ve gençlerimizin özgürlükleri için bu yönetimin devam etmesi gerekiyor. Tayyip Erdoğan bugünkü Türkiye’yi kurdu, yarınki Türkiye’yi de kuracak.” dedi.

Sibel Eraslan’ın konuşmasının ardından Başkan Usta, kendisine bir plaket takdim etti. Program dinleyicilerin Sibel Eraslan’la fotoğraf çektirmesiyle son buldu.