Çanakkale Ruhu Gaziosmanpaşa’da Yeniden Hayat Buldu


Çanakkale Ruhu Gaziosmanpaşa’da Yeniden Hayat Buldu

Gaziosmanpaşa Belediyesi, dünya tarihinin seyrini değiştiren ve Türk askerlerinin yedi düvele karşı savaşarak elde ettiği 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 102. Yıldönümü dolayısıyla çok özel bir etkinliğe imza atıyor. Çanakkale Savaşı’nda 57. Alay’ın gösterdiği kahramanca mücadelenin canlandırıldığı tarihi plato ile Çanakkale'deki dedelerimizin yürekli torunlarına yazdığı mektubun okunduğu etkinliğe yoğun ilgi gösteren vatandaşlar duygusal anlar yaşadı.

Gaziosmanpaşa Belediyesi’nin düzenlediği ve 3 gün sürecek etkinlik kapsamında kurulan Çanakkale platformuyla, o günlerdeki zor anlar canlandırıldı. Etkinliğe İstanbul Vali Yardımcısı Yusuf Ziya Karacaev, Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta ile çok sayıda vatandaş katıldı. Gaziosmanpaşa Hükümet Konağı önündeki yaklaşık bin metrekarelik bir alana kurulan tarihi Çanakkale platosunda, işgal ordusuna karşı büyük bir kahramanlık ve direniş sergileyen 57. Alay canlandırıldı. Platoda savaş dönemini yansıtan kıyafetleri ve silahlarıyla askerler, mevziler ve toplar yer aldı. Platformda ayrıca Çanakkale Şehitliği’ne de yer verildi.

Etkinlik kapsamında sergilenen canlandırma sırasında işgal kuvvetlerine karşı direnen 57. Alay’ın gösterdiği kahramanca direniş ve çatışmalara yer verildi. Şehit düşen ya da yaralanan askerlerin yer aldığı canlandırma sırasında bazı vatandaşların duygusal anlar yaşadığı görüldü.

Vatan savunmasında genç yaşta şehit düşen askerleri anlatan Çanakkale Şehitliği’nde ise o dönemde bu yıllara hitaben bir mektup okundu. Etkinlikte tıpkı Çanakkale’de şehit düşen dedeleri gibi, 15 Temmuz’da vatan savunması için gözünü kırpmadan canını feda eden yiğitlere yazılan mektup da okundu. Okunan mektup, vatandaşlar tarafından büyük bir ilgi ve beğeniyle karşılandı. Etkinlik kapsamında bizzat Başkan Usta tarafından vatandaşlara Çanakkale Savaşı’nda Cephe Menüsü olan buğday çorbası, hoşaf ve ekmek dağıtıldı.

Etkinlikle ilgili konuşan Gaziosmanpaşa Belediye Bakanı Hasan Tahsin Usta “ Bundan 102 yıl öncesini hatırlamak gerçekten çok güzel bir duygu. İstedik ki görsel olarak 102 yıllık bir tabloyu burada temsili olarak yaşamış olalım. Biz bu ruhu 15 Temmuz’da gördük. İnsanlarımızın tıpkı Çanakkale’de olduğu gibi, gözünü kırpmadan 15 Temmuz’da göğsünü tanka, topa nasıl siper ettiğini gördük. Okunan mektupta o günden 15 Temmuz’lara bizlere nelerin miras bırakıldığını dinledik. Bu etkinlikle halkımızın bundan sonraki yıllarda o kültürü, o tarihi o duyguyu yeni paylaşması yaşaması ve hissetmesini arzu ettik” dedi.

 “ÇOCUKLAR DAHA ÇOK ETKİLENİYOR”
Oyunda 57. Alay’ın komutanı olarak görev alan tiyatro oyuncusu Mehmet Sabri Arafatoğlu, Çanakkale Zaferi’nin her türlü imkansızlığa rağmen nasıl kazanıldığını anlatmaya çalıştıklarını ifade etti.

Günde 3 defa sergilenen oyunun vatandaşlar tarafından da büyük bir ilgi gördüğünü kaydeden Arafatoğlu, “Bir plato kuruldu. Bu plato üzerinde 57. Alay, Seddülbahir ve pek çok cephe üzerinden Çanakkale’yi bir şekilde ifade ederek bu vatanın 253 bin şehit verilerek her türlü imkansızlığa rağmen nasıl kazanıldığını günümüz insanına dilimiz döndüğünce anlatmaya çalışıyoruz. Unutmamak ve unutturmamak adına. Bu iş aslında dün başladı. İlgi çok güzel. Günde 3 defa yapıyoruz aynı gösteriyi. Saat 2 ve 4 seanslarında daha da yoğun olacağı kanaatindeyim. İnsanların algısı muazzam özellikle çocuklar çok etkileniyorlar. Tahmin ediyorum eğer daha önce gitmemişlerse Çanakkale’yi ziyarete gideceklerdir” dedi.

GÖSTERİ GÜNDE 3 DEFA SERGİLENİYOR
Platformdaki tiyatro oyunu 12.00, 14.00 ve 16.00 saatlerinde günde 3 defa sergileniyor. Tiyatro oyuncularının canlandırdığı oyunda savaşın en şiddetli anlarında Türk askerinin ve yaralı askerleri cephede tedavi etmeye çalışan hemşire kadınların hangi şartlar altında olduğu da anlatılıyor.