TEOG Türkiye 1.’si Gaziosmanpaşa`dan


TEOG Türkiye 1.’si Gaziosmanpaşa`dan

Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, TEOG’da tüm sorulara doğru cevap vererek Türkiye birincisi olan Ülkü Ortaokulu öğrencisi 13 yaşındaki Göksu Darcan’ı makamında kabul ederek ödüllendirdi.

Geçtiğimiz aylarda yapılan Temel Eğitimden  Ortaöğretime Geçiş ( TEOG) sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından dereceye giren öğrenciler belli oldu. Gaziosmanpaşa Ülkü Ortaokulu'nda eğitim gören Göksu Darcan, tüm sorulara doğru yanıt vererek büyük bir başarıya imza attı. Binlerce öğrencinin ter döktüğü sınavda Türkiye birinciliği elde eden Darcan, başarısının sırrını düzenli  ders çalışmak olarak açıkladı. 

Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, Temel Eğitimden  Ortaöğretime Geçiş ( TEOG) sınavında tüm sorulara doğru cevap vererek Türkiye 1'incisi olan Göksu Darcan'ı makamında ağırladı. Darcan'ı tebrik eden Başkan Usta, başarılı öğrenciye tam altın ve bilgisayar hediye etti. 

"BU ÖDÜLLER SADECE TEŞVİK İÇİN ÖNEMLİ"

Göksu'nun başarısından duyduğu mutluluğu anlatan Başkan Hasan Tahsin Usta, "Geçenlerde okulunu ziyaret edip müdüründen söz aldığımız kızımızdı. Bizleri mahcup etmedi, sözünü tuttu, tebrik ediyorum. Başarılarının devamını diliyorum. Biz birkaç ay evvel Bilgi Evlerimizde ve okullarımızda TEOG’la ilgili bir test sınavı yapmıştık. Burada okullarımızda bu sınavlarda başarılı olan öğrencilerimizi gördük. Bu durum bizleri de çok mutlu etti. O öğrencilerin arasından sıyrılıp birinci olan Göksu kızımız ayrıcalıklı olduğu için hem ödüllendirmek, hem örnek bir öğrenci olduğunu göstermek, hem de ilçemizin onunla gurur duyduğunu paylaşmak istedik. Bu ödüller sadece teşvik için önemli.  Öğrencimizin bundan sonraki başarıları önemli” dedi.

"BEN DE BİRİNCİ OLACAĞIMI BİLMİYORDUM"

Sınava hazırlandığı süre içinde düzenli  tekrarlar yaptığını söyleyen Başarılı öğrenci Göksu Darcan, "Öncellikle okulda öğretmenlerim konuyu anlattı, eve gelip o konu ile ilgili testler çözdüm. Günlük tekrarlarım oldu ama o tekrarlar o güne özel olmadı. Haftalık tekrarlarım oldu. Okuldaki öğretmenlerimizin çok büyük desteği oldu. Okulda öğretmenlerimiz deneme sınavları yapmıştı. O sınav stresini aşmamda etkili oldu. Olacak gibi geliyordu bana ama bende bilmiyordum  birinci olacağımı. Kabataş Erkek Lisesi’nde okumak istiyorum sonrada Koç Üniversitesi’nde okumak istiyorum sonrada doktor olmak istiyorum” dedi.

Kızına sınav  hazırlığı süresince manevi destek verdiğini anlatan anne Meryem Darcan, "Kızım ders çalıştığında odasında bile olsa televizyon açmadım. Misafirlerim oldu ama öyle fazla misafir çağırmadım. Ders ortamını oluşturuyorduk, biz ona hiç ders çalış demedik.” diye konuştu.

Öte yandan  Gaziosmanpaşa Belediyesi, TEOG öncesi ilçe genelinde hazırladığı deneme sınavlarıyla öğrencilere destek verdi. Deneme sınavlarına giren öğrenciler sınav streslerini yenip, genel durumlarını değerlendirme imkanı buldu.