Başkan Usta: “Kültür ve Sanatı En İyi Geliştiren Kadınlarımızdır”

06.03.2019


Başkan Usta: “Kültür ve Sanatı En İyi Geliştiren Kadınlarımızdır”

 

Gaziosmanpaşa Belediyesi Kadın Koordinasyon Merkezi kursiyerlerinin sevgi ve beceriyle hazırladıkları el emeği göz nuru eserler Gaziosmanpaşa Kültür ve Sanat Merkezi’nde sergilendi. “Geleneksel El Sanatları Sergisi”nin açılışını yapan Başkan Usta, “Toplumumuzu ayakta tutan ve bizi bu günlere getiren güçlü medeniyetimizdir. O medeniyeti güçlü tutan kültürümüzdür, sanatımızdır. Kültür ve sanatı da en iyi geliştiren kadınlarımızdır” dedi.

Gaziosmanpaşa Belediyesi Kadın Koordinasyon Merkezi’nin 60 farklı branşta verdiği eğitimlere katılan Gaziosmanpaşalı kadınların dönem sonu eserleri ‘Geleneksel El Sanatları Sergisi’nde görücüye çıktı. Çeyiz ürünleri, yöresel el nakışları, dekoratif ev aksesuarları, geri dönüşüm malzemelerinden yapılan çantalar  başta olmak üzere toplamda 1.500 ürünün sergilendiği 2018-2019 dönemi Geleneksel El Sanatları Sergisi’nin açılışını Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta yaptı.

“GÜÇLÜ MEDENİYETİMİZİ AYAKTA TUTAN KÜLTÜRÜMÜZ VE SANATIMIZDIR”

2 hafta boyunca ziyaretçilerine açık olacak serginin açılışında konuşan Başkan Usta: “Biz bir yandan toplumda değişim ve dönüşümün öncülüğünü yaparken bir yandan da hanımların ilçemizde kendi yeteneklerini ortaya çıkarmalarını, kendi eserleriyle hem kendilerini geliştirecek hem de kendilerine katkı sağlayacak imkânları onlara vermeye çalışıyoruz. Her yaptığımız projenin bir öncekinden daha iyi olmasına gayret gösteriyoruz. Buradaki amacımız, kadınların vaktini verimli değerlendirmeleri, aynı zamanda yetenekleriyle ortaya çıkan eserleri de alıcıyla buluşturarak kendilerine ekonomik katkı sağlanmasıdır. Bu kapsamda satış ofislerimizi sizin hizmetinize açtık ve orada 500 hanımefendiye istihdam sağlıyoruz. Biz sadece şehirde donatıları, yolları, parkları yapmıyoruz, esas olan şehirlerin kültürel sorumluluk noktasındaki değişimini kadınlarla birlikte yapıyoruz. Bu, bizim yaptığımız binalardan daha anlamlı ve daha önemli. Toplumları ayakta tutan onların güçlü medeniyetidir. Bizi bu güne getiren güçlü medeniyetimizdir. İşte o medeniyeti ayakta tutan kültürümüzdür, sanatımızdır. Kültür ve sanatı da en iyi geliştiren, en iyi dönüştüren kadınlarımızdır” dedi.