Başkan Usta” Engellilerin Desteğe İhtiyacı Yok ”


Gaziosmanpaşa Belediyesi engellilerin iş hayatında daha başarılı olabilmeleri için “Engellilerde kariyer ve istihdam olanakları” konulu bir seminer düzenledi.  Seminerde konuşan Beyaz Ay Derneği Başkanı ve eski Ak Parti Milletvekili Lokman Ayva, engelli vatandaşların kabiliyeti olan iş alanlarında çalışmaları gerektiğini söyledi.

Gaziosmanpaşa Belediyesi engelli vatandaşlara kariyer planlaması hakkında bilgi vermek amacıyla  “Engellilerde kariyer ve istihdam olanakları” konulu bir seminer düzenledi. Engelli vatandaşlara istihdam ve kariyer alanında neler yapabilecekleri anlatılırken, iş alanında ve toplumsal alanda yaşadıkları sıkıntılara da değinildi. Düzenlenen programa Gaziosmanpaşa Kaymakamı Yaşar Karadeniz, Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, Beyaz Ay Derneği Başkanı Lokman Ayva çok sayıda engelli vatandaş ve aileleri katıldı.

“ENGELLİLERİN DESTEĞE İHTİYACI YOK”

Seminerin açılış konuşmasını yapan Başkan Usta, düzenlenen seminerin ülke adına güzel mesajlar vermesi temennisinde bulunarak, Başkanlık görevini vatandaşların duası ve desteği ile en iyi şekilde yerine getirmeye çalıştığını söyledi. Engelli vatandaşların desteğe ihtiyacı olmadığını sözlerine ekleyen Usta, “Biz sadece köstek olmayalım yeter diye düşünüyorum. Engelliler her zaman önündeki engellerin kendileri olduğunu biliyor. Yeryüzünde engeli olmayan insana ben bugüne kadar rastlamadım. Yaşadığımız engellerin bizden kaynaklandığını biliyoruz. Bu alanda çok şey yapmamamız gerekiyor” diye konuştu.

“HERKEZİN KABİLİYETİ AYRI AYRI”

Engellilerin normal insanlar gibi her işte başarılı olamayacağının altını çizen Lokman Ayva ise “Herkesin kabiliyeti ayrı ayrı. Allah herkesi farklı kabiliyette yaratmış. O yüzden nasıl ki, engelsizlerden her şeyi yapmasını beklemiyorsa, engellilerden de beklemiyoruz. Engelliden sadece kabiliyeti olan şeyi bekliyoruz. Bedensel engellilerin yapabileceği işlerle, görme engellilerin yapabileceği işler aynı olmaz” ifadelerini kullandı.