Başkan Usta: “Depreme Karşı Duyarlı Olmalıyız”

06.03.2019


Başkan Usta: “Depreme Karşı Duyarlı Olmalıyız”

 

Gaziosmanpaşa Belediyesi, deprem bilincini artırmak için gezici deprem simülasyon tırıyla başta minikler olmak üzere vatandaşlara uygulamalı deprem eğitimi verdi. Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, “Deprem riskine karşı bütün hazırlıkları önceden yapmaya çalışıyoruz” dedi.

Gaziosmanpaşa Belediyesi, Deprem Haftası kapsamında, gezici deprem simülasyon tırıyla çocuklara uygulamalı deprem eğitimi verdi. Tırda yaşatılan 7,4 büyüklüğündeki depremde çocuklar deprem anını deneyimledi, yapılması gerekenler hakkında bilgi sahibi oldu. Gaziosmanpaşa Meydanı’nda düzenlenen etkinlikte miniklere Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta da eşlik etti.

"DEPREMİN HATIRLANMASINI SAĞLAMAYA ÇALIŞIYORUZ"

Deprem simülasyon tırının, çocukların ve ailelerinin bilinçlenmesi için önemli olduğunu söyleyen Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, "Deprem Haftası münasebetiyle herkesin depremi hatırlamasını sağlamaya çalışıyoruz. Depremi üç kategoride düşünmek lazım; deprem öncesi, deprem anı ve deprem sonrası. Biz, bölgemizde kentsel dönüşüm başta olmak üzere öğrencilerimizi, velilerimizi bilgilendiriyor, afet koordinasyon merkezleri kuruyor, deprem öncesi bütün hazırlıkları yapmaya çalışıyoruz. Deprem anında yapılacakları ise deprem tırımızda simülasyon yapmak suretiyle öğrencilerimize yaşatmaya çalışıyoruz. Depreme karşı duyarlı olmalıyız" diye konuştu.

“DEPREM İLE İÇİ İÇE YAŞAMAYI ÖĞRENMEMİZ LAZIM”

Gaziosmanpaşa Kültür ve Sanat Merkezi’nde ise “Deprem ve Çevresel Etkileri” konulu bir seminer düzenlendi. Seminerde vatandaşlarla bir araya gelen Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Jeofizik Mühendisi Yavuz Güneş, afet önlemleri konusunda önemli bilgiler verdi. Önümüzdeki dönemde gerçekleşebilecek depremlerin riskine dikkat çeken Güneş, “2018 yılında 15.532 deprem meydana geldi. Deprem ile içi içe yaşamayı öğrenmemiz lazım” dedi. Güneş, deprem öncesi, deprem sırası ve sonrasında yapılması gerekenleri anlattı. Seminerin ardından Gaziosmanpaşa Belediyesi tarafından tüm katılımcılara deprem çantası hediye edildi.​