Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş İslami İlimler Olimpiyatı Ödül Töreni’nde

15.06.2016

28 Şubat sürecinde kapatılmasının ardından yeniden açılan İmam Hatip Orta Okulları ilk mezunlarının bilgilerini paylaştığı İstanbul İslami İlimler Olimpiyatı ödül töreni Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş’un katılımıyla gerçekleştiriliyor.

Geleceğin genç İslam Âlimlerinin ve bilgilerinin sınandığı, 160 İmam Hatip Ortaokulu’ndan 23.200 öğrenciyi buluşturan İmam Hatip Okulları İstanbul İslami İlimler Olimpiyatı, Gaziosmanpaşa Belediyesi tarafından gerçekleştirildi. Gaziosmanpaşa Belediyesi, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Şefkat Okullarınca ortaklaşa düzenlenen İstanbul İslami İlimler Olimpiyatı’nın protokol imzaları post modern darbenin yıldönümünde, karanlıktan aydınlığa çıkış için atıldı. Gaziosmanpaşa Belediyesi, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğünce ortaklaşa düzenlenen İstanbul İslami İlimler Olimpiyatı, İmam Hatip Ortaokulları’nda öğrenim gören 8. Sınıf öğrencilerini bilgide yarıştırdı.

AMAÇ ÖĞRENCİLERİN İSLAMİ KONULARDA DAHA ETKİN BİR BİRİKİME SAHİP OLMASI

İstanbul İslami İlimler Olimpiyatı, İmam Hatipli öğrencilerin bilgi düzeyini ölçmenin yanı sıra toplum içinde İslami konularda daha etkin bir birikime sahip olmasına katkı sağlaması açısından büyük önem taşıyor. Öğrencilerin TEOG sınavlarının yanında İslami İlimlere ve meslek derslerine olan ilgisini artırmayı hedefliyor.

İmam Hatip ortaokullarında okutulan meslek dersleri olan,

-          Kur’an-ı Kerim,

-          Arapça,

-          Temel Dini Bilgiler,

-          Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi,

-          Hz. Muhammed’in Hayatı (Siyer) ile ilgili sorulardan oluşan ve Mayıs ayı içinde yapılan iki basamaklı bir sınavla en başarılı öğrenciler tespit edildi.

İslami İlimler Olimpiyatlarında ilk aşama sınavına, 160 İmam Hatip Ortaokulu’ndan 23.200 öğrenci katıldı başarılı olan 130 İmam Hatip Orta Okulu’ndan 1.110 öğrenci finallerde yarışmaya hak kazandı. Final sıvında her branştan ilk 5, ödül almaya hak kazandı. Arapça dalında ise 34, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dalında 140, Temel Dini Bilgiler dalında 9 öğrenci tüm soruları doğru cevapladığı için ödüle layık görüldü. Toplam 203 öğrenci İslami İlimler Olimpiyatlarında ödülü hak etti. İslami İlimler Olimpiyatlarında yarışan ve başarılı olan öğrencilerin okulları ve danışman öğretmenleri de ödül almaya hak kazandı. 

İŞTE ÖĞRENCİLERE VERİLECEK ÖDÜLLER

Olimpiyatlarda dereceye giren öğrenci, okul ve danışman öğretmenlerine şu ödüller verilecek:

Derece

Öğrenci

Okul

Danışman Öğretmen

Birinci

2 Kişilik Umre

5000 TL

Tam altın

İkinci

Iphone 6S Akıllı telefon

3000 TL

Tam altın

Üçüncü

Samsung S6  Akıllı telefon

2000 TL

Yarım altın

Dördüncü

Samsung A7  Akıllı telefon

1000 TL

Çeyrek altın

Beşinci

Samsung E5  Akıllı telefon

500 TL

Çeyrek altın

 

*6 – 20. arasındaki öğrencilere tablet bilgisayar

Arapça dalında tüm soruları doğru cevaplayan 34 öğrenciye bisiklet

Din Kültürü dalında tüm soruları doğru cevaplayan 140 öğrenciye bisiklet

Temel Dini Bilgiler dalında tüm soruları doğru cevaplayan 9 öğrenciye bisiklet

*Final sınavına katılan her öğrenciye Kur’an-ı Kerim

*Dereceye giren öğrencilere Başarı Belgesi 

Olimpiyatların ödül töreni Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’un katılımlarıyla 16 Haziran 2016 Perşembe günü saat 14.00’da Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek.