15 Temmuz Destanının Yıl Dönümünde Gaziosmanpasa Tarih Yazdı


15 Temmuz Destanının Yıl Dönümünde Gaziosmanpasa Tarih Yazdı

 

15 Temmuz hain darbe girişiminin yıldönümünde, yurt genelinde olduğu gibi Gaziosmanpaşa’da da vatandaşlar, milli irade nöbeti için meydanlara akın etti. Ayrıca Gaziosmanpaşa Meydanında başlayan demokrasi nöbeti havadan görüntülendi.

15 Temmuz hain darbe girişiminin yıldönümünde ülkenin her yerinde olduğu gibi Gaziosmanpaşa´da da vatandaşlar sokağa döküldü. İşgal girişiminin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısı ile günlerce Demokrasi Nöbeti tutan vatandaşlar, bu yıl da 15 Temmuz gecesinde demokrasi nöbeti tuttu. Elinde bayraklarla Gaziosmanpaşa Meydanına gelen 7 den 70'e binlerce vatandaş, alanda çalınan marşlara eşlik etti. Kur’an-ı Kerim Tilaveti ile başlayan program Prof. Dr. Mustafa Karataş sohbeti ile devam etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 15 Temmuz Şehitler Köprüsündeki konuşması ise canlı bağlantı ile Gaziosmanpaşa meydanına kurulan dev ekranlarda yayınlandı. Ardından vatandaşlara 15 Temmuz hain darbe girişimini anlatan video izlettirildi.

Gaziosmanpaşa Siyasi Partiler ve Sivil Toplum Kuruluşları Platformu, darbe girişiminin birinci yıldönümüne özel ortak bildiri ile vatandaşlara seslendi. Sabaha kadar süren milli irade nöbeti boyunca Gaziosmanpaşa Belediyesi tarafından vatandaşlara çeşitli yiyecekler ve içecekler ikram edildi. Sabah namazı çıkışında ise kahvaltı edildi. Milli İrade Nöbeti için meydana gelen Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta tıpkı işgal girişimi gecesi olduğu gibi demokrasi nöbetinde yine en ön saftaydı ve vatandaşların coşkusuna ortak oldu. Milli İrade Nöbetine binlerce Gaziosmanpaşalının yanı sıra Siyasi Parti Temsilcileri, STK’lar ve şehit aileleri ile gaziler de katıldı.

Geçtiğimiz yıl 00.13´te camilerde okunarak vatandaşları sokağa döken sela, bir yıl sonra tüm yurtta olduğu gibi Gaziosmanpaşa’da da aynı saatte yine okundu. Ayrıca Demokrasi Nöbeti için Gaziosmanpaşa Meydanını dolduran binlerce vatandaş drone ile havadan görüntülendi.

15 Temmuz Şehitler Anıtı önüne konulan deftere ise vatandaşlar 15 Temmuz ile ilgili duygu ve düşüncelerini yazdı. Bu defter geçen yıl Gaziosmanpaşa Belediyesi tarafından 'Gaziosmanpaşa'da Vatan Nöbeti'' ismiyle kitap haline getirilmişti ve 15 Temmuz'un yıldönümünde vatandaşlara hediye edildi. Bu yıl da yine aynı yerde vatandaşlar anı defterine düşüncelerini yazdı. O defter de Gaziosmanpaşa Belediyesi tarafından yine kitap haline getirtilecek.

''15 TEMMUZ RUHU GEÇEN YILDAN DAHA BÜYÜK BİR AŞKLA ÖNEMSENMİŞ''
Gaziosmanpaşalılarla birlikte demokrasi nöbeti tuttuğu sırada açıklamalarda bulunan Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, ''Bugün bütün İstanbul meydanlarda, bizler 15 Temmuz Şehitler Köprüsünde düzenlenen törenden buraya geldik. Burada kimse yoktur diye düşünüyorduk ama Gaziosmanpaşa Meydanı da dolmuş. 15 Temmuz ruhu geçen yıldan daha büyük bir aşkla önemsenmiş olduğunu görüyoruz. Biz özellikle 15 Temmuz´un ne kadar sahiplenildiğini gördük. Bunu millet kendi adına var olmak, ya da yok olmak şeklinde yorumluyor. Var olmaksa biz meydanlarda olmalıyız diyorlar. 15 Temmuz´da tarih yazdık diyorduk, ama bilin ki biz geçmiş olmasına rağmen gerçek tarihi bugün yazıyor. Büyük bir coşkuyla, büyük bir destekle 15 Temmuz´un yanında olduğu ve karşı duruşlara karşı olduğunun mesajını veriyor'' dedi.

2 gün süren Milli İrade Nöbeti; protokol, şehit ve gazi ailelerinin konuşmalarının ardından Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta'nın şehit aileleri ve gazilere Kur'an-ı Kerim ve Türk bayrağı hediye etmesiyle son buldu.