Farika Web BannerEl Sanatları BannerYeni Spor KayıttCumhuriyet KoşusuSanat Akademisi Güz Dönemi Kayıtları

Engelsiz Yaşam ve Sağlık Merkezi

ENGELSİZ YAŞAM VE SAĞLIK MERKEZİ

 

Misyon

Özel bireylerin hayat standardını yükseltmek amacıyla onlara yönelik yardım ve destek hizmetlerini pekiştirmek, sosyal hayata katılımını arttırmak ve özgüvenlerini geliştirmek için gerekli tedbirleri almak, toplumda özel bireylerle ilgili farkındalık yaratmak ve onların haklarına saygılı bir toplum yapısının oluşumuna yardımcı olmak.

Vizyon

Gaziosmanpaşa ilçe sınırları içerisinde yaşayan özel bireylere ve yakınlarına dünya standartlarında hizmet sunmaktır.

Amaçlarımız

Özel bireylerin; kapasitelerini geliştirmek, yaşam koşullarını iyileştirmek, bağımsızlaşmalarına destek olmak, toplumsal gelişmelerden pay almalarına yardımcı olarak üretime katkıda bulunmalarını sağlamayı amaçlıyoruz.

27.05.2014 tarihinde Başkanımız Sn. Hasan Tahsin Usta'nın açılışını yaptığı Engelsiz Yaşam ve Sağlık Merkezi engelli bireylerin hayatında birçok yenilik ve hizmetleri de beraberinde getirmiştir. Gelişen ve devam eden belediye hizmetlerimizin Pandemi sürecinde engelli bireylerin taşıdığı riskler dolayısıyla, engelli bireylere verilen eğitim hizmetlerine bir süre ara verildikten sonra bu hizmetlerin yeniden daha güçlü bir şekilde devam etmesini planladık. 

Bu hizmetlerin sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi adına sınıfların sosyal mesafeye göre ayarlanması, dezenfektan, maske tedariği, fiziki ve sosyal yeterlilikler tamamlandıktan sonra ilk olarak Spor, Görsel Sanatlar ve Mehter kurslarımızla birlikte engelli birey ve ailelerine Psikolojik Destek ve Diyetisyen Hizmetlerimizin açılışını 01 Mart 2021 tarihinde gerçekleştirdik. Belediyemizin sağlamış olduğu hizmetler engelli vatandaşlarımıza tamamen ücretsiz olarak sunulmaktadır. Bu hizmetlerden faydalanan vatandaşlarımızın engel durumları göz önünde bulundurularak servis imkanı sağlanmaktadır.

Engelsiz Yaşam Ve Sağlık Merkezi Sosyal Ve Kültürel Kursları:

Kuruluş amacımız doğrultusunda, özel bireylerimize Gaziosmanpaşa belediyesi Engelsiz Yaşam Merkezimizde 14 branşta eğitim veriliyor.

1. Ahşap Boyama

2. Nikâh Şekeri

3. Takı Tasarımı

4. Keçeden Süs Eşyası Yapımı

5. Mehteran

6. Tiyatro

7. Basketbol

8. Voleybol

9. Step

10. Dekoratif Ev Aksesuarları Süsleme

11. Kuranı Kerim (Engelli Annelerine)-(Bedensel Engellilere)

12. Bilgisayar

13. Model Uçak Yapımı

14. Fotoğrafçılık


Engelsiz Yaşam ve Sağlık Merkezinde Yapılan Medikal Malzeme ve Ayni Yardımlar

1.Hasta Bezi Yardımı

Hasta bezi yardımı için belediyemize şahsen ya da bir yakınınız aracılığıyla başvurmanız gerekiyor. Kayıt işleminiz yapıldıktan sonra hastanın ve başvuru yapan kişinin kimlik fotokopisi ve hasta bezi kullandığına dair sağlık raporu ile birlikte Engelsiz Yaşam ve Sağlık Merkezimize bez talebinde bulunması gerekmektedir.

2. Hasta Yatağı

Engelsiz Yaşam Ve Dayanışma Merkezimize Engelli Sağlık Kurulu Raporu ile yapılan başvuru da yatağa bağımlı olan vatandaşlarımıza yönelik gerçekleştirilen hizmettir.

3. Akülü ve Manuel Tekerlekli Sandalye

İlçe vatandaşlarımıza yönelik gerçekleştirilen bu hizmetimizden yararlanmak için öncelikle merkezimize engelli kaydınızı yaptırmanız  gerekmektedir. Alınan talep sonrası adresinize gelinerek düzenlenen ev tespit raporu  uygun görüldüğü takdirde Medikal malzeme yardımı yapılmaktadır.

Başvuru için Gerekli Evraklar: Akülü ve Tekerlekli Sandalye Kullanır Raporu İkametgâh Kâğıdı ve Nüfus Cüzdan Fotokopisi
AKÜLÜ ŞARJ İSTASYONLARIMIZIN YERLERİ

1- Küçükköy Burger King Önü 
    Konumu için Tıklayınız..


2- Venezia Outlet Eczane Önü
     
Konumu için Tıklayınız..


3- Cumhuriyet Meydani. Gop Meydan Atatürk Büstü Yakını
    Konumu için Tıklayınız..


4- Engelsiz Yaşam Merkezi

     Konumu için Tıklayınız..


5- Kültür Sanat Merkezi İçi
    
Konumu için Tıklayınız..


6- 500 Evler Ülkü Ortaokulu Önü 
    
Konumu için Tıklayınız..


7 Şemsipaşa Mh.Sokullu Mehmet Paşa Cd. Bisiklet İstasyonu Yanı

    
Konumu için Tıklayınız..


4. Engelli Taşıma

İlçemiz de yaşayan ve  Tekerlekli sandalye kullanan vatandaşlarımıza yönelik gerçekleşen hizmetimiz de engelli vatandaşlarımızın zaruri ihtiyaçlarında ( Hastane, Akraba ziyareti..vb)  hizmetlerine sunulmaktadır.

Engelli Aracı Başvuruları için birkaç gün önceden randevu alınması gerekmektedir. Randevu için; 444 0 467

5. Atla Terapi Hizmeti

At ile Terapi, ne yazık ki ülkemizde yeterince gelişmemiş bir tedavi şekli olmasına rağmen; atın yürüyüşündeki dinamik ve ritmik hareketler, özellikle engelli bireylerde, birçok sistem ve duyunun uyarılmasına vesile olmaktadır. At ile Terapi Hizmetimizdeki amacımız; özel bireylerimizin denge, koordinasyon, duruş kontrolü, ince motorik gelişimlerini sağlamak; konuşmayı uyarmak, kognitif becerileri ve iletişim becerilerini artırmaları için destek olmaktır.


 6.Diyetisyen Hizmeti

Büyüme ve beslenmenin sağlanması için yeterli ve dengeli beslenmek gerekir. Diyetin çocuğun yaşına, vücut ağırlığına ve genel klinik durumuna göre ayarlanmaktadır. Dengeli beslenme ile enfeksiyonlara karşı direnç arttırılır, bağışıklık sistemi güçlendirilir. Özel bireylerde besin alımını zorlaştıran bazı faktörler bulunmaktadır. Bunlardan en sık rastlanan beslenme sorunları çiğneme, yutma güçlüğüdür. Besin tüketiminde yetersizlik olan çocuklara beslenme desteği gerekmektedir. Bedensel ve zihinsel engeli olan bireylerde görülen beslenme bozuklukları, beslenme durumunun değerlendirilmesi, gereksinmelerin saptanması, beslenme ile ilgili görülen sorunlara çözüm önerilerinin geliştirilmesi için merkezimizde diyetisyen hizmeti verilmektedir Diyetisyen hizmetimizde ise amacımız engelli birey ve ailelerinin sağlık durumları ve ihtiyaçlarını değerlendirip, ihtiyacına yönelik kişiselleştirilmiş diyet programları hazırlamaktır. Engelli birey ve aileleri beslenme ilkeleri, gıda seçimi ve diyet programları hakkında bilgilendirilmektir. Haftalık olarak engelli birey ve ailelerinin kilo, yağ kaybı, ve kas ölçümleri yapılmaktadır. Hazırlanan bireysel programın amacı  engelli ailelerin ve bireylerin yaşam kalitesini arttırıp sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırarak, hep birlikte sağlıkla yaşayacağımız Gaziosmanpaşa yaratmaktır. 

Diyetisyen Randevusu için tıklayınız..

7,Psikolojik Destek:

Engelli ve ailelerine yönelik verdiğimiz psikolojik destek hizmetimizde, ailelerin toplumsal hayata katılımını arttırma, yaşadıkları bireysel ve çevresel sorunlarla başa çıkma becerilerini kazandırmaya yönelik destek sağlanmaktadır. Ayrıca duygusal, zihinsel, davranışsal, sorunlar, ergenlik problemleri, yetişkinlik dönemi öz saygı problemleri ve yaşlılık kayıpları gibi gelişim dönemlerine bağlı ''normal'' krizlerle başa çıkma, depresyon ve şizofreni gibi diğer uçtaki ağır psikolojik bozukluklara yönelik konularda destek sağlanmaktadır.

Psikolog Randevusu için Engelsiz Yaşam ve Sağlık Merkezi ile irtibata geçiniz. (212) 453 51 80

8.Fizik Tedavi Hizmeti  

Kapsamında; parkinson, omurilik felci, inme, omurilik yaralanmaları sonucu tekerlekli sandalyeye bağlı yetişkin hastalar ile duruşla hareketleri etkileyen fiziksel engellilik, kas erimesi ve gebelik döneminde başlayan omurga boşluğu tanılı çocuk hastalar için sunulan hizmetler Gaziosmanpaşa ilçe sınırları içinde yaşayan vatandaşlarımıza tedavi hizmeti sunarken amacımız hasta bireylerin günlük yaşam aktiviteleri desteklenmektir.


9.Spor Sınıfımız:

Spor sınıfımızda amacımız engelli çocuklarımıza spor yaptırırken sosyal ve bedensel gelişimi arttırıp yaşam kalitesini yükseltmektir. Uzmanlarımız tarafından değerlendirilen 15 yaş üstü grup eğitimine uygun, komut alabilen, tuvalet eğitimi olan öğrencilerimiz eğitim alabilmektedir.

10.Görsel Sanatlar Sınıfımız:

Görsel sanatlar sınıfımızda amacımız engelli çocuklarımızın ince motor kaba, motor gelişimini arttırıp yaşam kalitesini yükseltmektir. Uzmanlarımız tarafından değerlendirilen 15 yaş üstü grup eğitimine uygun, komut alabilen , tuvalet eğitimi olan öğrencilerimiz eğitim alabilmektedir. 

11. Mehteran Sınıfımız:

Mehteran sınıfımızda amacımız, engelli çocuklarımızın ritim duygusu, algıda seçicilik, beraber hareket edebilme becerisini arttırıp yaşam kalitesini yükseltmektir. Uzmanlarımız tarafından değerlendirilen 15 yaş üstü grup eğitimine uygun , komut alabilen, tuvalet eğitimi olan öğrencilerimiz eğitim alabilmektedir.

Engelli bireylere sunmuş olduğumuz hizmetlerden faydalanmak için bizzat başvuru yapmanız gerekmektedir. Diyetisyen ve psikoloğun çalışma programı ise haftanın 4 günü (Cuma hariç) sabah 09.00- 17.00 saatleri arasındadır.

Merkezimizin sunmuş olduğu diğer bir hizmet olan Engelli olmayan vatandaşlarımıza yönelik görevlendirdiğimiz diyetisyenimizi;

  • Haftada 2 gün Karayolları Sağlıklı Yaşam Merkezi
  • 2 gün Gaziosmanpaşa Belediyesi Yüzme Havuzu ve Spor Kompleksi
  • 1 gün Engelsiz Yaşam ve Dayanışma Merkezimizde 09.00 - 17.00 saatleri arasında hizmet vermektedir.
 Bu hizmetimizden faydalanmak isteyen vatandaşlarımız için her cuma saat 12.00 da Randevular on-line olarak https://gaziosmanpasa.bel.tr/ adresinden alınabilir. 

Başvuru Adresi:  Gaziosmanpaşa Belediye Yanı Engelsiz Yaşam ve Dayanışma Merkezi

( Gaziosmanpaşa Şehir Tiyatroları karşısı)

 Tel: 0212 453 51 80 – 88