Park ve Bahçeler Müdürlüğü

 

Ekrem ŞAHİN
Park ve Bahçeler Müdürü

Telefon : (212) 453 52 50 | Fax : (212) 453 52 62
E-Posta: parkbahceler@gaziosmanpasa.bel.tr

1968 yılında Trabzon ili Sürmene ilçesinde doğdu.İlk,orta ve lise eğitimini aynı ilçede tamamlayıp üniversite eğitimini Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi Ziraat Mühendisliği bölümünü bitirmiştir. 1994-1997 yılları arasında Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğünde, Çay Alanlarının Islahı Projesinde çalıştı.1997 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğünde Mühendis olarak göreve başladı.Aynı müdürlükte değişik birimlerde Bölge Şefi olarak görev yaptı. 06.10.2015 tarihinde Park ve Bahçeler Müdürü olarak görevine başlamıştır. Ekrem Şahin,evli ve iki çocuk babasıdır.

İlçe sınırları içerisinde ağaç dikimine uygun olan cadde ve sokakların ağaçlandırılmasını sağlamak. İmar planında park alanı olarak ayrılmış alanlara yeni park yapmak.
İlçe dahilindeki mevcut park alanlarının bakım ve onarımlarını yapmak.
Mevcut yeşil alanlara dikilmiş olan ağaç, çalı, gül, çiçek ve çim alanlarını hastalık ve zararlılara karşı korumak.
İlçe dahilindeki aktif yeşil alanları arttırmak.
Çocukların oynamaları için oyun grupları kurmak.
Vatandaşların spor yapmalarını sağlamak için fıtness aletlerini uygun alanlara yerleştirmek.
Budama döneminde ağaçların, çalıların ve güllerin budamasını yapmak.
Mevcut park alanlarının temiz kalması için gerekli çalışmaları yapmak.
İlçe dahilindeki park alanlarının aydınlatılmasını sağlamak.

Parklar Yenileniyor Gaziosmanpaşa Güzelleşiyor

Parklar Yenileniyor Gaziosmanpaşa Güzelleşiyor. Gaziosmanpaşa Belediyesi’nin ilçe genelindeki parklarda başlattığı yenileme çalışmaları kapsamında bu kez ilçenin en işlek bölgelerinden biri olan İstanbul Caddesi ve Fevzi Çakmak Mahallesi’ndeki Parkları yeni baştan elden geçirildi. Toplamda 7 bin metrekarelik yeşil alanın başlangıcında yer alan park, Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekiplerince hummalı bir çalışmadan geçirildi. Bakım ve onarım çalışmaları sonucu güzel bir görünüm kazanan parktlarda ki yer döşemeleri tümüyle değişitirildi, giriş ve çıkış yolları kullanıma daha uygun hale getirildi. Eskiyen aydınlatma sistemleri de tamamen değiştirilerek parkların daha görünür olması sağlandı.

BAŞTAN SONA YENİLENDİ

Yetersiz gelen çocuk oyun grubu daha büyük ve modern bir oyun grubu ile değiştirilirken, tüm parklara kauçuk zemin döşendi. Çöp kovaları ve oturma grupları da yenilenen Parklarda vatandaşların dinlenirken ağaçların gölgesinden yararlanabilmesi için uygun olan ağaçların çevresi oturma gruplarıyla donatıldı. Parkın merkezinde yer alan oturma gruplarına ile piknik masaları eklenerek doğallık sağlandı. Rengarenk mevsim çiçekleriyle güzelleştirilen parklarda sevimli dostlar da unutulmayarak belirli noktalara su kapları yerleştirildi.

KORUMAK HEPİMİZİN GÖREVİ

Göreve geldikleri günden itibaren Gaziosmanpaşa’daki mevcut her yeşil alanı halkın kullanımına yakışır hale getirmek için çalıştıklarını belirten Başkanı Hasan Tahsin Usta, parklarda süren çalışmaların devam edeceğini söyledi. Gaziosmanpaşa’da yeni park yapacak boş alanların yokluğundan yakınan Usta, mevcut alanları elden geçirerek vatandaşa en iyi şekilde hizmet verir hale getirdiklerini söyledi. Bakım ve onarım çalışmalarına halkın da koruyarak destek vermesini isteyen Usta, “Belediye olarak bizler en iyi hizmeti sunmakla görevliyiz ancak vatandaşlarımız da park ve yeşil alan gibi kamuya açık bölgeleri koruyarak ve temiz turarak bizlere destek olabilirler” dedi.

Abdi İpekçi Caddesi Orta Refüj Peyzaj Düzenleme Çalışması

Abdi İpekçi Caddesi orta refüjde tijli çitlembik ağaçları kullanılırken, çalı parterlerinde bordo renkli yaprakları ile Lora petalum türü tercih edilmiştir. Tür budanarak gösterişli form verilmiştir.

İmamhatip Bulvarı Orta Refüj Peyzaj Düzenleme Çalışması

İmam Hatip bulvarına İstanbul’umuzun tarihini simgeleyen ve en güzide ağaçlarından biri olan Çınar ağaçları dikilmiştir.

İbrahim Hayırlıoğlu Caddesi Orta Refüj Peyzaj Düzenleme Çalışması

İbrahim Hayırlıoğlu Caddesi’ne çiçeği açtığında mis gibi kokan, herdem yeşil özelliği ile yaz kış gösterişini koruyan manolya ağacı dikilmiştir.

Hekimsuyu Caddesi Orta Refüj Çalışması

Hekimsuyu caddesi orta refüjü estetik açıdan yeniden planlanmış ve halkımızın kullanıma sunulmuştur. Uygulamada manolya , nandina, alev çalısı ve mevsimlik çiçek kullanılmıştır.

Gaziosmanpaşa Caddesi Orta Refüj Düzenleme Çalışması

Gaziosmanpaşa caddesi orta refüjü estetik açıdan yeniden planlanmış ve halkımızın kullanıma sunulmuştur. Uygulamada adet ilex Stevens, nandina ve mevsimlik çiçek kullanılmıştır.

Hamam Caddesi Kaldırım Ağaçlandırması

Hamam caddesinde kaldırım ağaçlandırma çalışması yapılmıştır. Hoş görünüm için çiçek açan ağaç türü kullanılmıştır. Uygulamada Süs armudu kullanılmıştır.

Çukurçeşme Orta Refüj Düzenlemesi

Çukurçeşme Caddesi orta refüjü estetik açıdan yeniden planlanmış ve halkımızın kullanıma sunulmuştur.

Uygulamada Manolya ve nandina kullanılmıştır.

Abdi İpekçi Bulvarı Orta Refüj ve Kavşağı Düzenleme Çalışması

Abdi İpekçi bulvarı orta refüjü ve kavşağı estetik açıdan yeniden planlanmış ve halkımızın kullanıma sunulmuştur.

Uygulamalarda süs eriği, İlex Stevens, nandina ve taflan kullanılmıştır.

Cebeci Caddesi Orta Refüj Düzenleme Çalışması

Cebeci caddesinin 1. kısmı orta refüjüne yetişkin ıhlamur fidanları dikilmiştir.

Cebeci Caddesi Orta Refüj Düzenleme Çalışması

Cebeci caddesinin 2. kısmı orta refüjü yeniden tasarlanmış olup 4 farklı tür fidan dikilmiş ve ağaç dipleri taflan ve alev çalılarıyla süslenmiştir.

Cebeci Caddesi Orta Refüj Düzenleme Çalışması

Uygulamada pırnal meşe, dişbudak, manolya, çitlembik, taflan, alev çalısı kullanılmıştır.

849 Sokak Parkı Revize Çalışması

Yoğun kullanımdan dolayı yıpranan parkımız revize edilmiştir. Çocuk oyun grubu alt zemini kauçuk yapılarak hizmete sunulmuştur.

Mustafa Karakaş Parkı

Yoğun kullanımdan dolayı yıpranan parkımız revize edilmiştir. Çocuk oyun grubu alt zemini kauçuk yapılarak hizmete sunulmuştur.

Engelsiz Park

Toplamda 1000 m2 alana kurulu olan parkımız, engelli vatandaşlarımızın ihtiyaçlarına yönelik tasarlanmıştır.
Parkımızın içerisinde engelsiz çocuk oyun grubu, yönlendirme çizgileri, eğitici duvar, kameriyeler, basketbol sahası ve yeşil alan bulunmaktadır.

1031 Sokak Parkı

Toplamda 600 m2 alanda planlanan parkımız vatandaşlarımızın ihtiyaçlarına yönelik tasarlanmıştır. İçerisinde çocuk oyun grubu, sağlık ocağı, kültürfizik alanı, dinlenme alanı ve yeşil alan bulunmaktadır.

Ahmet Davutoğlu Parkı

Toplamda 1750 m2 alanda planlanan parkımız bütün vatandaşlarımızın kullanabilmesine olanak sağlamak için engelsiz olarak tasarlanmıştır.
İçerisinde oyun grubu, basketbol sahası, kültürfizik alanı, oturma elemanları ve bol miktarda yeşil alan bulunmaktadır.

Mevlana Parkı

Toplamda 2650 m2 alanda planlanan parkımız vatandaşlarımızın ihtiyaçlarına yönelik tasarlanmıştır. Parkımızın içerisinde tavaf eden Mevlevi heykeli, çocuk oyun grubu, dinlenme alanları ve bol miktarda yeşil alan bulunmaktadır.